100 watt ampfilikatör yapımı

Ev için kullanılabilecek 100 w civarı güç verebilen kaliteli bir amplifikatör yapımı

320volt sitesinde yer alan gevv kullanıcısının eklediği amfi eğer 100 w lık bir amfiye ihtiyacınız var ise tam size göre. Bu kullanıcının yaptığı amplifikatör hem kullanılan devre hemde işçilik açısından son derece başarılı bir amfi uygulaması olmuş.

100watt-mosfetli-amfi-projesi

Öncelikle seçimimiz class ab 100-150w (tahminen yaptığımız amfi 50-100w arası) ve iyi bir amfi olmalı.Üstteki şemadan faydalanılacak. Kullanıcının söylediğine göre “sınıfında çok iyi bir amfi”. Gerek kalite gerekse maddi açıdan üzerinde bir iki malzeme değişikliği yapılmış, sürücü transistörleri mpsa taktılmış, çıkışlarında ırfp640 ve eşleniğini kullanılmış. Onun dışında sükunet akımını ayarlayan (gate gerilimlerini üzerinde düşüren) 1n4148 diyotları üçe çıkarılmış. Onun dışında kalan her şey aynı gibi.

Genelde bir çok devrenin (özellikle class ab) sorunu humdur (genelde hum hep dip gürültü ile karıştırılır),bunun nedeni öncelikle besleme olabilir.“Bizim projenin beslemesi görüldüğü gibi çok iyi denmese de birçok devreye nal toplatır, özellikle birkaç çalışmadır beslemede pi tipi bir filtre kullanıyorum.”“Ayrıca doğrultma işlemini ayrık olarak gerçekleştiriyorum. Proje iki tane pc güç kaynağı kutusu içine kurdum birinde güç katı diğerinde de amfi var,bununda manyetik akıların amfiyi etkilememesi bakımından faydası var (aradaki kablo kısa tutulması ve amfinin içinede 1000uf4700uf arası kondansatör konulması dc kayıpları elimine etmek açısından gereklidir),tabiî ki kutuları birazda modifiye ettik estetik açısından.”“Genelde ben kutu yapımında alüminyum kullanırım, bu modifiyedede yine tercihim değişmedi ama başka bir çalışmada bakıra yer verebilirim.”

“En önemli noktalardan biride amfinin baskı devresi,baskı devre amfide hum gibi sorunlara neden olabilir onun için çizilirken dikkat edilmeli,şahsen benim çizimim çok iyi olmasa da idare eder diyebilirim”“Baskı devre çizilirken yıldız şaseye dikkat edilirse iyi olabilir ama aksi olmaması garanti değildir.”

“Sonuç olarak projemizi başarı ile tamamladık gerçekten iyi bir sonuç elde ettik arkadaşımda çok beğendi diyebilirim. Umarım bu çalışma çoğunuza ileriki projelerinizde yardımcı olur.Bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere”
Kaynaklar : http://320volt.com/rms-300w-amplifikator-devresi-bipolar-transistor/Bir cevap yazın