Akvaryum için Salyangoz kapanı yapımı

Eğer tatlı su akvaryumunuz var ise ve bir şekilde salyangoz yumurtası akvaryumunuza ulaşmışsa (su bitkileri, akvaryumculardan alacağınız yeni balık, bitki, kayalarla) bu salyangoz popülasyonunun önünü kesmek neredeyse imkansız hale geliyor. Kimyasallar kullanmadan onları düzenli bir şekilde toplamak için aşağıdaki proje tam size göre. Akvaryum.com da yayınlanan yasmut adlı kullanıcıya ait bu proje akvaryumunuzdaki salyangoz nüfusunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

İlk önce plastik saydam bir plakadan aşağıdaki gibi üçgen parçalar kesiyoruz. Bunun için reklamcılardaki pleksiglass plakalar işinize yarayabilir. Üçgen parçaların boyları 2*0.5 cm olmalı. Ayrıca üçgen parçalar üzerine geçireceğimiz çubuğun çapı ölçüsünde delikler deliyoruz.
Bu kesilen üçgenleri plastik bir çubuğa geçiriyoruz. (lolipop çubukları olabilir.)
Plastik levhadan kapan ölçülerine uygun parçalar kesiyoruz. Bu parçaları silikonla birbirine yapıştırıp kutu elde ediyoruz.


Kapanımız artık kullanıma hazır. İçerisine salyangozları çekmek için yem parçaları koyup akvaryumumuzun içerisine bırakıyoruz.

Bir cevap yazın