Basit bir hayatı idame (Survival) kiti yapımı

Doğada yanlız kaldığınız zamanlarda, kamplarda, av yürüyüşlerinde başınıza gelebilecek olumsuz durumlar sizi doğada yalnız kalmanızı gerektirebilir. Yalnız kalacağınız zaman ekipmanlarınız tam değilse sizin orada geçireceğiniz zaman işkenceye dönüşebilir, hatta daha ileri durumlarda hayati bir tehlike bile söz konusu olabilir.

Bu gibi durumların az da olsa çok da olsa üstesinden gelmek için yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir HAYATI İDAME (survival) kiti çok faydalı olacaktır.

Basit bir survival kiti yapımı için gereken başlıca şeyler;


Çengelli iğne : Elbiselerinizi, çadır ve uyku tulumunuzu onarırken çengelli iğnenin ne çok işe yaradığını göreceksiniz.
Misina : Balık tutarken ve alet yaparken kullanabilirsiniz.
İnce tel : Birçok işe yarayabilen teli, tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Telin, kolayca bükülebilecek kadar ince, ancak hemen kopmayacak kadar kalın olması gereklidir.
Tütün kutusu : Survival takımınızı sıkı kapaklı küçük bir tütün kutusunda saklayın. İçindekilerin ıslanmasını engellemek için, kutunun kenarlarını bantlayabilirsiniz.
Olta takımı : Yanınıza bol bol olta, fırdöndü ve kurşun alın. Bazı oltaları hem küçük hem de büyük balıkları tutmak için kullanabilirsiniz.
Reflektör : Survival durumunda, insanlardan yardım istemek ve dikkat çekmek için, bu amaçla yapılmış bir heliograf kullanabilirsiniz. Heliografın ortasındaki delikten bakarak ışığı istediğiniz yere yansıtabilirsiniz. Eğer yanınızda heliograf yoksa survival takımınızın kapağını cilalayın, işinize yarayacaktır.
Pusula : En önemli malzemelerden biridir. Eğer kendinden aydınlatmalı bir pusulanız varsa daha iyi.
Mum : Mumu aydınlanmaktan çok ateş yakmak için kullanın. İçyağından yapılmış mumlar sıcakta eridikleri için uygun değildir.
Kibrit : Su geçirmez kibritler seçin ya da normal kibritleri, uçlarını ince bir balmumu tabakasıyla kaplayarak su geçirmez hale getirin. Kibriti çakmadan önce balmumunu kazıyın.
İğne, iplik ve düğme : Teneke kutunuzda bol bol iğne bulundurun. Kalın ipliklerle dikiş dikebilmeniz için, iğnelerin geniş delikli olması gereklidir. İplikleri iğnelerin etrafına sararak bir naylon torbaya koyabilirsiniz. Çadırların kapılarını da, büyük düğmeler kullanarak sıkıca kapatabilirsiniz.
Yara bandı : Kesiklerin iltihaplanmasını ve ayaklarımızdaki tahrişleri engellemek için yanınızda çeşitli boylarda yara bandan bulundurun.
Tel testere : Kolayca kullanabileceğiniz, ama yavaş bir alet olan tel testereyle birçok maddeyi kesebilirsiniz. Biraz gres yağıyla kaplayarak, testerenin paslanmasını ve kırılmasını önleyebilirsiniz.
Antibiyotik tabletleri : Sadece gerçekten ihtiyacınız olduğunda, antibiyotik kullanmalısınız.
Sterilizasyon tabletleri : İçilemeyeceğini düşündüğünüz suyu kaynatmaya vaktiniz yoksa acil durumlar için kullanın.
Bisturi : Farklı amaçlar için kullanılabilir. Orijinal kabında saklamaksınız.
Kalem : Gittiğiniz yerleri not etmek ve yenebilecek şeyleri yazmak, hatta harita çizmek için kullanılabilir.
Tuz : Tuz, yaşamsal bir öneme sahiptir. Terleyerek ve idrarla kaybettiğiniz tuzu geri almazsanız hastalanabilirsiniz.
Potasyum permanganat : Bu kristaller, su temizlemek için kullanılır; karıştırıldığında su kırmızıya döner. Bu kimyasal madde zehirli olup sadece haricen kullanılır. Aynı zamanda atlet ayağı gibi mantar hastalıklarının tedavisinde de potasyum permanganat kullanılabilir. Kullanılmadan önce ürün prospektüsleri okunmalıdır.
Naylon Torba : Kalın naylon torbalar birçok işe yarayabilir. Torbaları kullanarak su taşıyabilir ya da acil durumlarda bitkilerden su elde edebilirsiniz.


Bu malzemelerin hepsini küçük bir metal kutuya koyarak survival kitimizi tamamlıyoruz.


Bu kiti yapmak isteyenler için bazı örnek survival kitlerden resimler ;

Gerekli malzemelerin listesi bu siteden alınmıştır.
Bir cevap yazın