Basit bir rüzgar türbini yapımı

Enerjinin günümüzde önemi her geçen gün daha fazla artıyor. Fosil yakıtlar bir gün gelecek artık başka kaynaklara yerini bırakacak. İşte yenilenebilir çevreye tamamen zararsız hiç bir doğal kaynağı tüketmeyen tertemiz enerji : Rüzgar Gücü.

Öncelikle bu proje yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarını öğrencilerin anlayabilmesi ve bu konuda kafalarında fikirlerin oluşması için yapılmıştır. Pratik olarak günlük hayatta kullanılabilicek bir şey değildir.

Projeyi ben http://www.re-energy.ca/t-i_windbuild-1.shtml adresinden buldum. Yapmaya başladım fakat gördümki sargılarını ve mıknatısını tam uygun olarak bulamamışım ve projedeki kırmızı LED lambayı yakacak kadar elektrik üretmedi. Sadece 0.24 V elde edebildim. Ve bu elektrik hiç bir işe yaramadı. Ben de projede değişiklik yapmak istedim. Rüzgar türbininin altına eski bozuk bir bilgisayardan çıkardığım CD-ROM driver dan (eskicilerden, eski elektronik cihazlar satan herhangi bir yerden çok ucuza hatta bedavaya bulabilirsiniz) çekmece mekanizmasını çalıştıran motoronu ve yaklaşık 5-6 cm çapındaki plastik çarkını çıkardım ve projeye ekledim.

Sonuçta aşağıdaki videodaki basit bir türbin ortaya çıktı.Kaynaklar : http://www.re-energy.ca/t-i_windbuild-1.shtml
İhtiyaç Listesi : 1.5 lt lik pet su şişesi 1 ad. **** 30x20x2 cm MDF veya Tahta tabla 1 ad. **** 30x2x2 cm tahta çubuk 2 ad. **** 10×30 cm mukavva 1 ad. **** Sıcak Silikon yapıştırıcı tabancası **** Kırmızı LED 1 ad. **** Ağaç Vidasi 2-3 cm’lik 4-5 ad. **** Eski CD-ROM sBir cevap yazın