Bozuk sabit diski, usb disk deposu haline getirme

Artık kullanılamaz haldeki hard diskinizi usb belleklerler ile bir usb bellek deposu haline getirebileceğiniz bir proje.

Flash belleklerinizin hepsini aynı anda tek bir disk miş gibi gösterebilecek Raid benzeri bir özellik katabilecek bir yazılım ile bu proje gayet başarılı olur.
Proje ile eski hard diskinizin içerisine yerleştireceğiniz usb hub ve bu hub a takabileceğiniz 4-5 usb bellek ile bu şekilde bir ortam yaratabilirsiniz.

Gereken malzemeler;
Usb kablolu 4-5 usb girişli usb HUB, yada usb çoklayıcı
Eski kullanılmayan bir hard disk
3-4 adet, usb bellek


Öncelikle hard diskimizin kapağını açıp, içerisindeki ıvır zıvırları söküp ayırıyoruz. Bu ıvır zıvırlardan da birşeyler yapmak mümkün. Örneğin içerisindeki mıknatıslar oldukça güçlü ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Daha sonra usb çoklayıcımızın dış plastiğinden ayırıp içerisini boşalttığımız hard diskin içerisinde uygun bir yere yerleştiriyoruz.Mümkünse hard disk içerisinde sallanmaması için sabitleyebiliriz. Usb çoklayıcının kablosunu hard diskin uygun bir yerinden geçiriyoruz.Daha sonra usb disklerimizi bu çoklayıcı üzerine takıp, hard diskimizin kapağını kapatıyoruz.

USB Hard Diskhttp://www.instructables.com/id/DIY-USB-quotHard-Drivequot/

Kaynaklar : http://www.instructables.com/id/DIY-USB-quotHard-Drivequot/
İhtiyaç Listesi : Usb kablolu 4-5 usb girişli usb HUB, yada usb çoklayıcı, Eski kullanılmayan bir hard disk, 3-4 adet, usb bellekBir cevap yazın