Çevre için Tohum Bombası yapımı

Küresel çölleşmeye karşı park ve bahçeleri yaklaşık dört kat daha hızlı, kolay,sağlıklı ve ucuz bir şekilde yeşillendirmek için organik maddece zenginleştirilmiş tohum bombası projesi

www.teknolojidersi.com sitesinden alınan bu proje ile, Küresel çölleşmeye karşı park ve bahçeleri yaklaşık dört kat daha hızlı, kolay,sağlıklı ve ucuz bir şekilde yeşillendirmek için çevreye zarar vermeden organik maddece zenginleştirilmiş toprak içinde bulunan dikili tohum bombaları oluşturacağız.

Projemiz arazilerin yeşillendirilmesinde kullanılan tohumlar için organik maddece zengin bir kültür ortamı oluşturup, bu tohumların verimli tohum bombaları haline getirilerek uygun arazilere fırlatılması prensibine dayanmaktadır. Toprak içinde zengin bir kültür ortamı oluşturmak için gerekli olan karbonu talaştan, nitrojeni sebze atıklarından, proteini kilden, azot,fosfor ve potasyumu ise kompost kullanarak elde ettik.

Yapım aşamaları
1.Kompost oluşturmak için gerekli malzemeleri
+ saman,
+ kuru yaprak,
+ taze yeşil çimen,
+ talaş,
+ bahçeden yeni koparılmış bitki

2.Verimli tohum bombası oluşturmak için kompost, kil, su, ayçiçeği ve çim tohumunu karıştırıp yoğurduk.
Daha sonra karışımı küçük toplar haline getirip güneşte kuruttuk.


3.Karışımda kompost,kil ve su kullanmamızın sebebi tohumlar için gerekli olan nem miktarı ve besin oranını yüksek tutmaktır.

4.Oluşturduğumuz verimli tohum bombalarını kurak arazilere fırlatarak çimlenmeyi sağladık.
Editörün notu : Bu proje www.teknolojidersi.com sitesinden alınmıştır.Kaynaklar : www.teknolojidersi.comBir cevap yazın