Dijital mikroskop yapımı

Normal bir mikroskopunuzu dijital hale getirebileceğiniz bir proje

Cyber-warrior.org sitesindeki bu mikroskop projesi ile, sıran bir mikroskopu dijital hale getirebilir, istediğiniz görüntüyü bilgisayarınıza kaydedebilir ve internet ortamında diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.Gerekli Malzemeler:
1 adet oyuncak veya amatör amaçlı kullanılan mikroskop.
1 adet USB WEBCAM
Sıcak silikon tabancası ve silikon.
1 adet beyaz LED
1 adet 330 ohm direnç
Havya lehim ve izole bant
kırmızı ve siyah kablo

Yapılış aşamaları
USB web kameramızın içini dikkatlice açtığımızda aşağıdaki gibi bir devre göreceksiniz.Devrenin dışarıda kalan kısımlarını olumsuzluklara karşı şeffaf silikon ile kaplayalım.Web kamerasının kablosunu dikkatlice soyalım. İçerisindeki kablolarda kırmızı artı+ siyah eksi- kutuptur. Bu uçlara kırmızı kablomuzu kırmızıya, siyah kablomuzu siyaha gelecek şekilde lehimleyip bantlayalım.Direnci LEDin uzun bacağına (pozitif) , direncin diğer ucunu ise usb kablosundan çıkarttığım kırmızı (artı) uca bağlayalım.
Siyah kabloyu ise LED lambanın kısa bacağına bağlayacağız.Mikroskobumuzun LAM altındaki aynayı yerinden sökerek ledimizi LAM altına gelecek şekilde silikon veya bant ile tutturalım.

Web kamerasının objektifini mikroskobumuzun göz ile baktığımız kısmına ,kenarlarından silikonlamak veya bant ile sarmak sureti ile tutturuyoruz.ve dijital mikroskobumuz hazır.

Kaynaklar : http://www.cyber-warrior.org/Forum/diy-kendin-yap-hobiler-ve-projeler_344207,0.cwx
İhtiyaç Listesi : * 1 adet oyuncak veya amatör amaçlı kullanılan mikroskop.* 1 adet USB WEBCAM* Sıcak silikon tabancası ve silikon.* 1 adet beyaz LED* 1 adet 330 ohm direnç* Havya lehim ve izole bant.* kırmızı ve siyah kabloBir cevap yazın