Gauss tüfeği yapımı

Manyetik doğrusal hızlandırıcı örneği olan gauss tüfeği yapımı

Manyetik Doğrusal Hızlandırıcı
“Gauss tüfeği” çelik bir bilyeyi manyetik zincirleme reaksiyonla belirli bir hedefe yüksek hızda göndemeye yarayan çok basit bir oyuncaktır. Bu oyuncağı yapmak ve çalışma mantığını kavramak çok kolay olup, oynaması ve izlemesi de bir o kadar zevklidir.

gauss tüfeği yapımı

gauss tüfeği yapımı

Yukarıdaki fotoğraf gauss tüfeğini çalışırken gösteren altı karelik bir gif animasyonudur. Her kare saniyenin 30’da birini gösterir. İlk karede bir çelik top tahta bir cetvele bantlanmış bir mıknatısa doğru yuvarlanmaya başlar. İkinci karede ikinci bir topun iki mıknatıs arasında hızlandığını görüyoruz. Üçüncü kareyle birlikte hızlandırıcı topu o kadar çok hızlandırıyor ki topun cihazın sol tarafından fırlayıp hedefe çarptığını görüyoruz. Sadece tek topla başlayan zincir, başka bir topun cihazı çok yüksek hızda terk etmesiyle son buluyor.

Malzemeler: Gauss tüfeğini yapmak için gerekli olan malzemeler kolaylıkla temin edilebilecek türden. İhtiyacımız olan üzerinde çelik bir bilyenin kolaylıkla hareket edebileceği çukurluğa sahip tahta bir cetvel. Biraz bant. Dört adet mıknatıs. Her tür mıknatıs olabilir ancak mıknatıslar ne kadar güçlü olursa tüfeğimizde  o kadar güçlü olur. Son olarak dokuz adet çelik bilye.

gauss tüfeği yapımı

Yapılışı:
Öncelikle ilk mıknatısı yapıştırmakla başlıyoruz. Mıknatısları yerleştirme konusunda özgürsünüz, deneme yanılma yöntemiyle en uygun aralığı kendiniz bulabilirsiniz ama ben 30cm’lik cetvelimde 5’er cm’lik aralıklarla yerleştirmeyi uygun gördüm. Bu nedenle ilk mıknatısı 5 cm uzaklığa yerleştiriyorum.

gauss tüfeği yapımı

Diğer mıknatısları da 5’cmlik aralıklarla cetvele yapıştırmaya devam edin. Dört mıknatısı da yapıştırdıktan sonra artık tüfeğimizi bilyelerle doldurma vakti gelmiştir.

gauss tüfeği yapımı

Her bir mıknatısın yanına iki çelik bilye yerleştirin. Gauss tüfeğini ateşlemek için en soldaki mıknatısa kalan son çelik bilyeyi yaklaştırın. Mıknatısa yeterince yaklaştırınca çekim kuvvetinin etkisiyle mıknatısa doğru harekete geçecektir.

gauss tüfeği yapımı

Gauss tüfeği ateşlendiğinde hareket göremeyeceğimiz kadar hızlı olacak ve sondaki bilye sağ taraftan çok hızlı bir şekilde fırlayacaktır. 30 cm’lik versiyonumuz kimseyi incitmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Yani elinizi koyarsanız canınızı acıtmaz. İnternette gauss tabancasıyla ilgili araştırma yaparken çok ilginç tasarımlar karşıma çıktı. İşte insan zekası, yaratıcılığı dedim ve siteye eklemeden edemedim.
İhtiyaç Listesi : Tahta bir cetvel. Biraz bant. Dört adet mıknatıs.Dokuz çelik bilye.Bir cevap yazın