Lazerli güvenlik sistemi yapımı

Lazer ışın sistemleri kullanarak yapılan güvenlik sistemi devresi tasarımı ve yapımı

Bu Projede lazer, LDR ve ayna kullanılarak basit bir güvenlik sisteminin nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır.
Güvenlik Sisteminin tasarımında en önemli kısmı lazer oluşturdugundan öncelikle lazerin yapısını kısaca tanımakta fayda var.

LAZER
Opto elektronik sistemlerde lazer ışın verici olarak yaygın bir biçimde kullanlır. Lazerin iç yapısında bulunan resonatör, tek dalga boyunda ışık üretimini sağlar. Bu nedenle lazer ışığı tek renkli yani monokromatik olarak adlandırılır. Ayrıca lazer ışığının açısı çok düşük ve yönü sabittir. Bu özelliği sayesinde ışığı istenilen bölgeye odaklamak mümkün olur.

Lazer ışını yüzeyi yansıtıcı özelliğine sahip bir cisme beliri bir açıda çarparsa aşagıdaki şekildeki gibi yansıma olayı gerçekleşir.

Çok sayıda düzlem ayna kullanılarak lazer ışını çeşitli doğrultularda saptılılabilir.Lazer piyasada lazer işaretçi (lazer pointer) adıyla çok düşük fiyatlarda temin edilebilir.

Gelelim projemizde kullanacağımız elektronik devremize.

Lazer ışınını düzlem aynalarla yada direk olarak devredeki LDR üzerine gelecek sekilde sabitliyoruz. Lazer ışınını kesecek bir nesne LDR nin direncinin düşmesine ve devredeki buzerrin çalısmasını sağlayacaktır.
LDR yi diğer ışık kaynaklarından etkilenmemesi için sadece lazer ışığını göremesi bakımından küçük bir borunun içne yerleştirmeliyiz.
LDR nin plastik buru içerisine yerleştirilmesi :Lazer işaretcisinin güç kaynagına bağlantı şekli :


Elektronik devrenin board üzerine yerleşim planı :


Devrenin yapılmış genel görünüşü:


Lazer ışınının LDR üzerine odaklanması:


Devrede İhtiyaç Duyulan Malzemeler :Bir cevap yazın