Mini duman emici

Projenin amacı karbon filtre ve bir fan sayesinde havadaki kirli dumanı emip, dumandaki zehri filtreye hapsederek, havayı temizlemektir.

Bu projeyi faydalı bulduğum için siteye eklemek istedim. Herkesin rahatça yapabileceği bir proje. Hemen gerekli malzemeleri yazalım..

1- Teneke (veya herhangi bir) kutu
2- 7812 Voltaj Regülatörü
3- İki adet 9v luk pil ve 9v luk pil başlığı
4- 12v bilgisayar fanı
5- Karbon filtre
6- Açma-Kapama butonu
6- Fanın hava giriş ve çıkışı için fan ebatlarında kesilmiş koruyucular

İlk olarak iki adet 9v luk pili birbirine seri olarak bağlıyoruz. + ucunu açma kapama butonuna bağlıyoruz. butonun diğer ucunu 7812 entegresini V-input ucuna, GND ucunu pilin – kutbuna ve V-output ucunu bilgisayar fanına, fanın – ucunuda pilin – kutbuna bağlıyoruz. Elektronik kısmını böylece hazır etmiş oluyoruz. Daha sonra kutumuzda fan için hava giriş ve çıkış delikleri ve buton deliği açarak, devremizi kutunun içine, fanıda açtığımız deliklere dek gelecek şekilde kutunun içine oturtuyoruz. Fanın havayı emen kısmına karbon filtremizi yapıştırıyoruz. Fanın arka ve ön kısmına kutunun şekline veya sizin isteğinize göre fan koruyucularını yapıştırıyoruz. Proje bu kadar… Bilmeyen arkadaşlar olabileceği için söylemek istiyorum. projede kullanmış olduğumu 7812 voltaj regülatörü, seri bağlı pillerimizden gelen 18 voltu, 12 volta düşürmeye yarıyor. Bu entegreyi kullanmadan direk devreyi fana bağlarsak fanın yanmasına yol açmış oluruz. Videoda kutuyu kesmek için dremel kullanılıyor. Aşağıda devrenin şeması ve 7812 nin bacak bağlantı şeması mevcuttur. Şemaya bakarak 7812 entegresini devreye kolayca bağlayabilirsiniz.

Projeyi videoda kipkay detaylıca anlatıyor…
Yapacak arkadaşlara başarılar diliyorum…
Mini Duman Emici : www.KendinYapSitesi.com

Mini Duman Emici : www.KendinYapSitesi.com

Editörün notu : Bu projenin resimli hali daha önceden 760 nolu projede yeralmmıştır. Projenin detaylı resimlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Video için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
İhtiyaç Listesi : Teneke kutu, 2 adet 9v luk pil ve başlığı, 7812 entegresi, 12v bilgisayar fanı, karbon filtre, fan koruyucusu, açma kapama butonuBir cevap yazın