MP3 player vb müzik aletleri için kulaklık ses sınırlayıcısı yapımı

Carlito’s un sitesinde yaptığı bu aparat ile kulaklık kullanılan aletlerin kulaklığa aktardığı sesin şiddetini azaltabileceksiniz.

Yapılacak olan aparatın çelışma mantığı gayet basit; stere o jak için 2 adet direci bu jak ın 2 kanalına seri olarak bağlamak.

Gerekenler;
Daha sağlam olması için delikli kart,
2 adet 10 Ohm luk direnç,
1 adet stereo jak ın girebileceği giriş,
1 adet stereo jak,
Az miktarda kablo,
Dudak kremi kutusu yada benzeri plastik malzeme,
Elektrik Bandı,
10 Ohmluk dirençlerimizi stereo jak girişinin 2 kanalına seri olarak bağlayıp, uygun ölçülerde keseceğimiz delikli kart üzerine lehimliyoruz.Daha sonra yukarıda yaptığımız devreyi stereo kulaklık jak ına bağlıyoruz. Sonrasında ise dudak kremi kutusunun ucuna jak girişine uygun delik açıp yukarıda yaptığımı devreyi yerleştiriyoruz.Ses azaltıcı aparatımız hazır.Elektrik bandı ile dudak kremi kutusunu kaplayıp daha güzel gözükmesini sağlayabiliriz.


Bu aparatı çocuklarımızın kulaklık kullandığı yerlerde onları çok yüksek sesle dinlemelerini engellemek için kullanabiliriz.
Bu eklenecek olan aparat ile sesin şiddeti (Ses çıkışının gücüne bağlı olarak) %20, %40 arasında azalır, yani en yüksek sesi açsalar bile %20-40 arası ses azalması yaşanır.
Bir cevap yazın