Otomatik akvaryum yemleme makinası yapımı

Zaman ayarlayıcı kullanarak otomatik akvaryum yemleyici yapımı

Akvaryumcuların en çok sıkıntı çektikleri noktalardan biriside tatile gittikleri zaman balıklarını nasıl besleyecekleridir. Bu konuda üretilmiş tatil yemleri mevcut fakat ne kadar sağlıklı olduğu ve ne kadar süre dayanacağı kesin değil. Ayrıca üretilmiş bazı otomatik yemleme makinaları da piyasada bu iş için satılmakta. Fakat siz “zaten yılda bir defa tatile gidiyorum, onun için de ne gerek var otomatik yemleme makinasına” diyorsanız bu çok ucuz maliyetli proje ile kendini otomatik yemleme makinası yapabilirsiniz.
Baha Tanju nun sitesinde yapımına yer verdiği bir otomatik akvaryum yemleme makinasını kendinizin nasıl yapacağını anlatacağız.

İhtiyaç duyulan malzemeler;


+ 24 saat li zaman ayarlayıcı,
+ İlaç kutusu,
+ pipet,
+ kuvvetli bir yapıştırıcı macun,


Öncelikle ilaç kutusunun yan yüzeyine 2 tane delik açıyoruz.(Zaman ayarlayıcı devrenin çapına uygun olarak)
Daha sonra bu açılan deliklere ve zamanlayıcı kutunun dönen yüzeyine macun uygulayıp birbirine yapışmasını ve kurumasını bekliyoruz.

İlaç kutumuzun içerisine yemlerimizi koyacağımız için önceden temizlemiş olmamız gerekliydi.  Umarım siz temizleyip de yapmışsınızdır 😉

Daha sonra ilaç kutusunun kapağına pipet girecek şekilde bir delik açıyoruz. Bu deliği açarken pipetin deliğe sıkı geçmesi gerekir, aksi taktirde pipet delikten dışarı düşebilir. Sonrasında ise kapağın iç kısmına gelecek şekilde deliğe pipeti yerleştiriyoruz.Pipeti geçirdiğimi kapağımızı kutumuza kapatıyoruz.
Artık otomatik yemleme makinamız hazır, içerisine delikten geçebilecek uygun boyuttaki yemleri ekleyebiliriz.


Bu otomatik yemleme makinası şu şekilde çalışır; Zamanlayıcının ön tarafında yuvarlak dönen bir plastik kasnak gibi yer mevcut. Biz ilaç kutumuzu da zaten bunun üzerine macunla monte ettik. Bu zamanlayıcı arkasındaki kurma kolu ile mekanik olarak kurulur. (Eski saatler gibi) Bu kurumdan sonra ön taraftaki kısım 24 saatte bir tur atar. Bu turu atarken de bizim kutunun içerisindeki yemi de akvaryuma boşaltır. Fakat dikkat edileceği gibi yemlerin hepsini boşaltmaz, sadece pipetin içerisine girebilen miktar kadarını akvaryuma boşaltır. Bu şekilde günde 1 kez olmak üzere akvaryumumuzu otomatik yemleme makinası ile yemlemiş oluruz. Bu zamanlayıcı bu arada esas görevini yapar. Yani üzerine verilen akımı belirtilen süreler içerisinde geçirir. Bu zamanlayıcı üzerindeki akım geçme ayarını yaptığımız zaman istediğimiz saatler arasında akvaryumumuzun aydınlatmasının çalışmasını sağlayabilir.Bu projenin kaynak sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Kaynaklar : http://bahatanju.pbworks.com/My-Hacks
İhtiyaç Listesi : + 24 saat li zaman ayarlayıcı,+ İlaç kutusu,+ pipet,+ kuvvetli bir yapıştırıcı macun,Bir cevap yazın