Plastik profilden mutfak askılığı yapımı

Mutfak malzemelerinin derli toplu durması için askılık sistemi yapımı

Mutfakta  sık kullanılan gereçlerin derli toplu şekilde  elimiz  altında olması ve  hızlı kullanım için   genellikle mutfak askılıkları faydalı olurlar.Burada L ya T şekilli ve 3-4 cm derinliği olan plastik profilden mutfak askısı yapacağız. Nalburlarda veya pencere  üretimi yapan yerlerde bulunabilir.

Gerekli malzemeler:
Plastik profil parça(Ben 60cm uzunlukta kullandım), İnce dişli demir testeresi,zımpara,pense,maket bıçağı,tornavida,kurşun kalem ve gönyeli cetvel.
Yapılışı:
Önce mutfağımızın uygun noktasını belirleyin. Sonra kullanılabilecek parçalara göre boyunu ayarlayın. Askımız bittiğinde 13 parça asılacak, 3 bıçak takılacak ve üstüne uygun parçalar konabilecek yapıda olacak.

Kurşun kalem ve gönyeli cetvelle  7-8 mm askılar 3 cm  aradaki  boşluklar olacak şekilde işaretleyin, son kısıma doğru bıçaklar için 4 cm boşluk bırakarak 3 çizgi daha çizin.
Sonra işaretlenmiş çizgilerden düzgün şekilde testereyle kesin ve tüm çapakları zımparalayın. Bıçakların sıkışacağı yerler maket bıçağı ya da daha kuvvetli bir bıçakla bastırarak kesilmeli.Kesme zımparala işi bitince geniş aralıklı kısımları yukarı doğru bastırarak 40-50 derece açıda  sabitleyin.Bundan sonra ikinci bir zımparalama daha yapıp uçlarını penseyle yukarı doğru bükün.


Son olarak duvara sabitlenecek yerlere 2 delik açıp işlemi tamamlayın.Malzemeler asıldıktan sonra son hali görülüyor.
Kaynaklar : Tasarım ve üretim bana aittir.
İhtiyaç Listesi : Gerekli malzemeler: Plastik profil parça, İnce dişli demir testeresi,zımpara,pense,maket bıçağı,tornavida,kurşun kalem ve gönyeli cetvel.Bir cevap yazın