Yük taşıma bisikleti yapımı

Eğer yük taşıma konusunda bisikletinizi kullanmak istiyorsanız, bu kargo bisiklet tam size göre.

Sitemizdeki diğer bisikletle ilgili projelere bu proje ile bir yenisini daha ekliyoruz.
Bu sitede yer alan resimlerden de anlaşılacağı üzere bu proje, yapımı zor yaptıktan sonra kullanması daha zor bir bisikletin yapımını anlatıyor.
Gerek resimlerde gerekse bu projenin yer aldığı blog da anlatım konusunda çok fazla bilgi verilmemiş, kullanıcıların fotoğraflardan yararlanması tavsiye edilmiş. 🙂

Gelelim fotoğraflara ve bizim açımızdan yapım aşamalarına;
Öncelikle bu kargo bisikletinin yapımı için gereken en önemli şey 2 adet bisiklet gövdesi (ki bu projede KADRO olarak bahsedilecektir). 2 adet teker, yeterli uzunlukta bisiklet zinciri, bisiklet teli , bisiklet fren ve vites sistemi için donanımlar. Ayrıca bu 2 bisiklet kadrosunu birleştirmek için aluminyum profiller, civata, vida, matkap vb el aletleri.Bu fotodan anlaşılacağı gibi, 2 adet bisiklet kadrosu birleştirilecek.
Öndeki kadro üzerinde bir değişiklik yapmaya gerek yok fakat arka kısımda yer alacak olan kardonun belli noktalardan kesilmesi gerekli.
Aşağıdaki fotoğrafta 2. kadronun kesim yeri daha net ve açık bir biçimde gözükmekte.Öndeki kadro ile arkadaki kadronun ana birleşim noktası, arkadaki bisiklet kadrosunun(gövdesinin) pedal kısmına takılan bir mil. Bu durum aşağıdaki fotoğrafta daha iyi anlaşılıyor.


Bunun dışında diğer birleşim noktası da öndeki bisikletin sele borusu ile arkadakinin sele borusu arasına eklenmiş olan aluminyum profiller. (Sele:bisikletin oturağı)


Bisikleti uzun uğraşlardan sonra aşağıdaki şekle sokabilmek ustalık isteyecektir. Kargo bisikletiniz hazır.


Kaynaklar : http://www.flickr.com/photos/7675758N03/3383197430/in/set-72157611969221412/Bir cevap yazın