|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Disketlerle kalemlik yapımı

Disketlerle kalemlik yapımı

Kendim için ilginç bir kalemlik ararken, internette gördüğüm bir resimden yola çıkarak, kendime hazırladığım bir kalemlik. Ayrıca bloknot da yapılmış benzer şekilde.
Proje Kayıt Tarihi : 08.06.2011
Bu projeyi 24.184 kişi okudu.
  • Currently 2/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2/5 Yıldızla Oylandı. (24 Oylama)

Ekleyen :
Nis.2011 tarihinden beri üye, 1 adet proje eklemiş.
Bu projemizde eski disketlerimizi ve biraz kablo bağı kullanacağız. İnternetten masamda kullanmak için farklı bir kalemlik ararken bir sitede resmini gördükten sonra kendi imkanlarımla ve zevkime göre yapıp, yaparken resimledim. Umarım beğenirsiniz.

Öncelikle bu projede kullanmak için istediğiniz renklerde 5 adet diskete ihtiyacımız var. Ben 3 adet mavi, 1 adet içi görünen kırmızı ve alt kısımda kullanmak için 1 adet siyah disket kullandım. İlk olarak bir disketin kenarlarında aşağıdaki şekilde delikler açıyoruz.
Disketlerle kalemlik yapimi

Bu disketi şablon olarak kullanıp diğer disketlerde de aynı yerleri deliyoruz. Siyah olan, yani tabana konacak olan disket hariç.

Disketlerle kalemlik yapimi

Üst kenarları oluşturacak olan bu dört disketi deldikten sonra tabana koyacağımız disketin kenarlarını delme işlemini yapıyoruz. Fakat burada ölçüler değişiyor. Alta konacak disketin deliklerinin yerlerini belirlemek için deldiğimiz disketlerden birini kullanmamız gerekecek. Disketin alt kısmındaki iki deliği şablon olarak kullanarak alta konacak disketin dört kenarını da deliyoruz.

Disketlerle kalemlik yapimi

Şimdi disketleri birbirine ekleme işlemine geçebiliriz. Öncelikle üstte yer alacak disketleri aşağıdaki gibi birbirine bağlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken iki nokta var. Birincisi disketlerin hangi tarafı dışa gelsin istiyorsanız ona göre bağlamanız gerekiyor. Ben arka tarafları dışa doğru gelsin istedim. Bu nedenle kablo bağlarının düğüm kısımları ön tarafta kalacak şekilde bağladım. Böylece kutu kapandığında düğümler içeride kalacak. İkinci önemli nokta ise, bağları sıkmak için acele etmemek. Disketleri rahat hareket ettirebilecek kadar pay bırakıyoruz. Daha sonra bunlar sıkılaştırılacak.

Disketlerle kalemlik yapimi

Bu işlemin ardından alt kısma koyacağımız disketi de bu gruba kablo bağları ile ekliyoruz. Bu işlem yapıldığında tabii ki kutu şeklini de almış olacak kalemliğimiz. (Ne yazı ki bu işleme başlarken resim çekmeyi unuttum. Ama bitince aşağıdaki gibi olacak)

Disketlerle kalemlik yapimi

Dikkat ettiyseniz bağlantıları yaptıktan sonra kablo bağlarının fazlalıklarını kesmedik. Bütün bağları tek tek inceleyip sağlam olduklarından emin oluncaya ve son şekli verinceye kadar bu fazlalıkları kesmiyoruz. Çünkü eğer bir bağ gevşek kaldıysa, kestikten sonra onu sıkılaştıramazsınız.

Disketlerle kalemlik yapimi

Bütün bağların yeterince sıkı olduğundan emin olduktan sonra bağların fazla kısımlarını kesebiliriz. Böylece kutumuzun iç kısmında kalan küçük parçalar dışında birşey kalmayacak.

Disketlerle kalemlik yapimi

Bu şekilde kutumuz tamamlanmış oldu. Benim yaptığım kutu aşağıdaki gibi görünüyor.

Disketlerle kalemlik yapimi

Disketlerle kalemlik yapimi

Bu adımdan sonra kutumuzu güle güle kullanıyoruz.

Disketlerle kalemlik yapimiKaynaklar : Yapılmış işin resmini googleda resim aramaları kısmına kalemlik yazdığım zaman çıkan resimler arasında gördüm. Yapılışı anlatılmıyordu ama yapmak zaten zor değil.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : 5 adet disket, 16 adet kablo bağı, matkap, (tercihen küçük) yan keski.
Anahtar Kelimeler : Disket, disketten, kalemlik,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz

YORUMLAR

sweedy | harika
deniyicem.bizimle paylasdin icin tesekkurler sweedy
    [sweedy adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
shrewd_ua | disket
süper yaa keşke disket bulabilsek biyerlerden
    [shrewd_ua adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
sensiz007
güzzel bir fikir deneyeceğim Bizimle paylaştığın için teşekkürler
    [sensiz007 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.