|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Gauss tüfeği yapımı

Gauss tüfeği yapımı

Manyetik doğrusal hızlandırıcı örneği olan gauss tüfeği yapımı
Proje Kayıt Tarihi : 20.06.2011
Bu projeyi 35.365 kişi okudu.
  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3/5 Yıldızla Oylandı. (39 Oylama)

Ekleyen :
Haz.2011 tarihinden beri üye, 1 adet proje eklemiş.
Manyetik Doğrusal Hızlandırıcı
"Gauss tüfeği" çelik bir bilyeyi manyetik zincirleme reaksiyonla belirli bir hedefe yüksek hızda göndemeye yarayan çok basit bir oyuncaktır. Bu oyuncağı yapmak ve çalışma mantığını kavramak çok kolay olup, oynaması ve izlemesi de bir o kadar zevklidir.

gauss tüfeği yapımı

gauss tüfeği yapımı

Yukarıdaki fotoğraf gauss tüfeğini çalışırken gösteren altı karelik bir gif animasyonudur. Her kare saniyenin 30’da birini gösterir. İlk karede bir çelik top tahta bir cetvele bantlanmış bir mıknatısa doğru yuvarlanmaya başlar. İkinci karede ikinci bir topun iki mıknatıs arasında hızlandığını görüyoruz. Üçüncü kareyle birlikte hızlandırıcı topu o kadar çok hızlandırıyor ki topun cihazın sol tarafından fırlayıp hedefe çarptığını görüyoruz. Sadece tek topla başlayan zincir, başka bir topun cihazı çok yüksek hızda terk etmesiyle son buluyor.

Malzemeler: Gauss tüfeğini yapmak için gerekli olan malzemeler kolaylıkla temin edilebilecek türden. İhtiyacımız olan üzerinde çelik bir bilyenin kolaylıkla hareket edebileceği çukurluğa sahip tahta bir cetvel. Biraz bant. Dört adet mıknatıs. Her tür mıknatıs olabilir ancak mıknatıslar ne kadar güçlü olursa tüfeğimizde  o kadar güçlü olur. Son olarak dokuz adet çelik bilye.

gauss tüfeği yapımı

Yapılışı:
Öncelikle ilk mıknatısı yapıştırmakla başlıyoruz. Mıknatısları yerleştirme konusunda özgürsünüz, deneme yanılma yöntemiyle en uygun aralığı kendiniz bulabilirsiniz ama ben 30cm’lik cetvelimde 5’er cm’lik aralıklarla yerleştirmeyi uygun gördüm. Bu nedenle ilk mıknatısı 5 cm uzaklığa yerleştiriyorum.

gauss tüfeği yapımı

Diğer mıknatısları da 5’cmlik aralıklarla cetvele yapıştırmaya devam edin. Dört mıknatısı da yapıştırdıktan sonra artık tüfeğimizi bilyelerle doldurma vakti gelmiştir.

gauss tüfeği yapımı

Her bir mıknatısın yanına iki çelik bilye yerleştirin. Gauss tüfeğini ateşlemek için en soldaki mıknatısa kalan son çelik bilyeyi yaklaştırın. Mıknatısa yeterince yaklaştırınca çekim kuvvetinin etkisiyle mıknatısa doğru harekete geçecektir.

gauss tüfeği yapımı

Gauss tüfeği ateşlendiğinde hareket göremeyeceğimiz kadar hızlı olacak ve sondaki bilye sağ taraftan çok hızlı bir şekilde fırlayacaktır. 30 cm’lik versiyonumuz kimseyi incitmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Yani elinizi koyarsanız canınızı acıtmaz. İnternette gauss tabancasıyla ilgili araştırma yaparken çok ilginç tasarımlar karşıma çıktı. İşte insan zekası, yaratıcılığı dedim ve siteye eklemeden edemedim.İhtiyaç Duyulan Malzemeler : Tahta bir cetvel. Biraz bant. Dört adet mıknatıs.Dokuz çelik bilye.
Anahtar Kelimeler : Manyetik doğrusal hızlandırıcı, hızlandırıcı, gauss tüfeği yapımı,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

alpersddk | @MGES38
Bilyeler 1 cm olmalı.Neodyum mıknatıs olmalı tam çalışabilmesi için.İlk başta mıknatıs kendine bilyeyi hızlıca çekiyor.Sonra mıknatısa yapışıyor yolladığımız ilk bilye.Mıknatısa yapıştığı an ortaya güç çıkıyor ve bilyelere aktarılıyor bu güç.Bilyeler de birbirini tetikliyor.
    [alpersddk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
alpersddk | @MGES38
Pardon hocam uzun süredir yoktum buralarda.Gecikmeden dolayı çok özür diliyorum.Öncelikle mıknatısları bant ile yapıştırabilirsin,ama sıcak silikon vb. daha iyi olur sanırım.Bilyenin çıkış hızını artırmak için güçlü mıknatıs kullanılmalı ve sistem büyütülmeli.Sürtünmeyide azaltırsak yeterli olur.Mıknatıslar kare olursa daha iyi olur ve neodyum mıknatıs kullanmalısınız.Neodyum mıknatıs hariç olanlarda tetikleme gücü az olacağı için bilye fırlayamaz.
    [alpersddk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
alpersddk | @ugur_u99
Sanırım öyle:)
    [alpersddk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
alpersddk | @Keşşaf
Çelik bilyeleri motor satan yerlerde vb. bulabilirsiniz.
    [alpersddk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
MGES38 | olmadı :(
Hocam denedim ama olmadı :( Yani büyük bilye bulamadım, kamyonlardan bulabilirsiniz dediler, ben de burda böyle tamir yapan birisinden normal bilye içindeki bilyelerden buldum, evde de hoparlör mıknatısları vardı, sanırım bunalrdan olur diye düzeneği kurdum ama bilyelerin küçük olduğundan mıdır nedir ilk bilyeyi bıraktığımda gidip yapışıyor sadece :) sonraki bilyeye hareketi nasıl veriyor çarpma ile onu anlayamadım? Esnek olup onu itiyor mu yoksa manyetik olarak mı gerçekleşiyor? Manyetikse olması gerekirdi. Bantla tutturdum mıknatısları ben de.Gerçi sanırım projeyi ekleyen kişi pasif ama :)Buyrun resimler:http://tik.la/nxmhttp://tik.la/gXO
    [MGES38 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
MGES38 | Süper bir Proje
Hocam hayran kaldım. Resmen bunu ne yapıp edip yapmam gerek :) Gauss zaten fizikten dikkatimi çekti, ama böyle birşey beklemiyordum :D Burda bikaç sorum olacak:- Mıknatısları bantla mı yapıştırıyoruz? O güçle bantı koparmaz mı? Silikon gibi daha sağlam birşeyle yapıştırmamız daha mantıklı değil mi?- Son bilyenin çıkış hızını artırmak için ne yapmak gerekir? Mıknatıs sayısı mı artırılmalı? Yoksa yakınlıkları mı vs.- Mıknatıslar kare şeklinde sanırım. Onları nerden bulabiliriz? Ya da bu büyük motorlardan çıkan çember şeklinde 5-6 cm çaplı mıknatısları parçalasak olur mu? Mesela 4e parçalayıp koysak?Teşekkürler...
    [MGES38 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
keşşaf
çelik bilye bulamıyorum
    [keşşaf adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
ugur_u99 | c
artık kendi evimizde crysis oynayacağız vay
    [ugur_u99 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.