|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Led tabela yapımı

Led tabela yapımı

Kendi led tabelanızı yapmak isterseniz bu proje size başlangıç seviyesinde fikir verebilir.
Proje Kayıt Tarihi : 06.07.2011
Bu projeyi 85.760 kişi okudu.
  • Currently 4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4/5 Yıldızla Oylandı. (110 Oylama)

Ekleyen :
May.2011 tarihinden beri üye, 1 adet proje eklemiş.
Led tabelaların çok güzel ama çok ta pahalı olduğunu biliyoruz. Ufak ve orta ölçekli işyeriniz ve zamanınız varsa bu proje tam size göre.

İş yerimde uzun zamandır kullandığım flüoresanlı tabelamı led tabelaya dönüştürmek istiyordum. Hem görünürlük açısından hem de tükettiği elektrik açısından. Bir kaç tabelacıdan fiyat aldım ama bütçemi zorlayan rakamlar olduğu için mevcut tabelamı led tabelaya kendim çevirmek istedim.
Geçen seneye kadar elektronik bilgim kısıtlı olduğu halde yazın milli eğitim bakanlığını açtığı ücretsiz elektronik sistemleri ve pıc programlama kursuna gittim. Bu kursta led tabela yapımı kayan yazı yapımı ve bunların programlamasını ileri derece olmasa da işime yarayacak kadar olanı gösterdi eğitmenler. Tabelamı normal kullandığım eski oluklu plaksı tabelam uzerınde yaptım maliyeti düşürmek için. İsteyenler yeni pleksi alıp tabelacıda üzerine yazdırıp lazer makineyle ledlerın geleceğı yeri deldirebilirler. Ama bu şekilde olursa maliyet 250 tl civarı artıyor. Ben tabelamı 150 tlye mal ettim. Toplamda 1250 led kullandım. Ledlerın +uçlarını 3unu bir araya getirip bir direnc taktım. Eksileri her harfte ortak olup program kartına giriyor. kartın fiyatı da 28tl. 15 harften oluşuyor tabelam. Ledlerın yerlerini önce matkapla deldim ama oluklu pleksı olduğu için matkap ucu kayıyordu onun ıcın havya ile deldim. Havyanın bana bir faydası oldu delikler dar olduğu için ledler zor giriyor ve dışarıdan içeriye su girme ihtimalide olmuyor. Sorusu olan arkadaş olursa cevaplamaya çalışırım. Bu arada tabelam 1 hafta surdu aynı zamanda çalıştığım için parça parça zamanım oldukça yaptım. su anda tabelaya monte ettim ıs yerinde duruyor test ediyorum. Kullandığı voltaj 12 volt. bilgisayarın power supply girişine bağladım.

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

LED TABELA YAPIMI

İhtiyaç Duyulan Malzemeler : led,direnç,havya,lehim teli,tornavida seti
Anahtar Kelimeler : led tabela yapımı
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

ATMACA1992 | AYNINI BENDE YAPICAM
KARDEŞİM AYNEN SENİN SİSTEMİ KULANICAM BENİM ESKİ FİLORASANLI TABELAYA TED DÖŞİCEM SENİN GİBİ 3 LÜ SERİ BAĞLAYIM 100 OHM DİRENÇ BAĞLICAM EKSİLERİ TOPLAYIM KARTA TAKICAM FAKAT KARTIN KAÇ KANALLI OLMASI LAZIM BUNU BİLMİYORUM YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM
    [ATMACA1992 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
61trabzon61 | trtr
Bn şerit ledimin slikonunu çıkarıp yapsam olurmu acaba ?
    [61trabzon61 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
kurtbassamet | 11 harfli led tabela devresi lazım acill :(
abi ben de bi arkadaşımla benim ismimi yazıcam herşey hazır ama birtek 11 harfli devre eksik yardımcı olursan beni çok mutlu etmiş olursun abii.
    [kurtbassamet adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
ademkocaaslan | led ve direnç
slm arkadaşlar kullanacağınız ledlerin rengine göre çalışma gerilimleri ve miliamperleri deişmekte olduğu için nette led lere göre otom. hesaplayan site var ordan hesaplattırın ledlerin çağı 4,8 mm genişliğinde ama 4,8 mm uç bulmanız biraz zor 5 mm ile delebilirsiniz genel olarak 3 erli gurup halinde ortalama 330 ohm direnç kullanabilirsiniz ledleri lehimlerken sakın pasta kullanmayın pasta akarak daha sonra led lerin bacaklarını kısa devre yaptırıyor...
    [ademkocaaslan adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
osdoctor | selamlar
Aslında led yerlerini belli bir ölçü aralığına göre delmeye çalıştım. perdelle önce yarımşar santım aralık koyarak işaretledim. Ama ilk delikleri matkapla açtığım için oluklu pleksi üzerinde matkap kayması oldu birkaç ledde. Sonra havya ile deldim. Daha düzgün delikler olsun derseniz eğer hazır tabelanız yoksa tabelacılar yazıp lazer makinada deliyorlar. Maliyette ona göre artıyor tabi. Ben mevcut tabelam üzerinde işlemi uyguladığım için delikleri kendim açtım.
    [osdoctor adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
berkiskar | Delikler
Merhaba. öncelikle sizi tebrik ediyorum. Böyle güzel bir çalışmayı bizimle paylaştınız. Benim size sorum ledleri yerleştirdiğiniz plakada led deliklerini kaç cm ara ile deldiniz? Standart bir ölçü kullandınız mı yoksa göz kararı mı yaptınız? Teşekkür ederiz.
    [berkiskar adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
osdoctor | /
(eksi) leri bir araya toplamıyoruz. (artı) ları topluyoruz sonra adaptorun (artı) girisine baglıyoruz. her harften cıkan (eksi) leri de teker teker anımasyon kartının uzerındekı yerlere gırıyoruz. kart anımasyonu (eksi) ler uzerınden verıyor yani.
    [osdoctor adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Beatnikkk
- leri sadece bir araya toplayıp ları ise animasyon kartına giriyoruz sanırım dimi?
    [Beatnikkk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
osdoctor | direnç
kırmızılar için 250 ohm beyazlar için 330 ohm direnç kullandım. ları ve -leri direk bağladığımızda devamlı yanar. Devamlı olarak yanması bır problem cıkartırmı bilmiyorum bu arada çunku kartta anımasyonlu yandığı için sönme aralarında ledler dinlenmiş oluyor.
    [osdoctor adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mecroskop23 | Direnç
Direnç hakkında bilgi verir misin? hangi dirençden direk ları ve - leri bağlasak olmaz mı ? 12v lik adaptore
    [mecroskop23 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.