|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Laptop ısı savar yapımı

Laptop ısı savar yapımı

Piyasadaki benzerlerinden performans olarak üstün, maliyet olarak düşük yep yeni bir ürün. Tankul Laptop Isı Savar
Proje Kayıt Tarihi : 31.08.2012
Bu projeyi 25.934 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (13 Oylama)

Ekleyen :
Ağu.2012 tarihinden beri üye, 1 adet proje eklemiş.
Piyasadaki benzerlerine göre performans bakımından oldukça güçlü, maliyeti konusunda epey ucuz Tankul Laptop Isı Savar.

Kullanılan Malzemeler:
Eski PC kasası
2 adet 8*8 DC 12V 0,15A 1,08 W , 25 db FAN
1 adet 12*12 DC 12V FAN
3 adet anahtar
1 adet dişi jack şasesi
1 adet 12V 1,0A adaptör

Tankul_Laptop_Isi_Savar : alt

Tankul_Laptop_Isi_Savar : yan

Tankul_Laptop_Isi_Savar : alt

Tankul_Laptop_Isi_Savar : üst

İlk olarak eski kasamızın yan yüzeyine, fanları monte edeceğimiz bölgelerine tornacıda delikler açtırıyoruz.
Ardından yapmak istediğimiz devrenin planını kücük bir bos kağıda çiziyoruz. Ardından elimizdeki çizime göre malzemelerimizi monte ediyoruz.
Her bir fan için ayrı bir anahtar kullandım. Böylelikle istediğim fanı çalıştırma şansım var. Üzerinde oynama yapacağım için montajda şeffaf kırtasiye bandı kullandım. Oynama yapmayı düşünmeyenler silikon yada japon yapıştırıcısı ile montaj yapabilirler.
>Fanlarımı monte ettikten sonra fanlardan çıkan eksi (-) kutba ait kabloları her bir anahtara ayrı ayrı bağladım. Anahtarların çıkışlarına bağladığım her bir kabloyu bir kabloda birleştirerek dişi şasemizin eksi (-) kutbu ile birleştirdim. Yine her bir fandan çıkan artı (+) kutba ait 3 kablomuda bir kabloda birleştirerek dişi şasemizin artı(+) kutbuna bağladım.
Artık Tankul Laptop Isı Savar ' ımız kullanıma hazır. Adaptörümüzü bağlayıp kullanabiliriz. Ben platformun büyük olması ve laptobu koyduğumda biraz boşluk kalması nedeniyle 2 adet küçük bas hoperlörü alıp, düzeneğime monte etmeyi ve laptop hoperlörümn dışında bu cihazımdaki hoperlorleri kullanmayı duşunuyorum. Ayrıca ilerki günlerde cihazımın bazı bölgelerine renkli ısıklar ekleyerek daha hos bir görüntü vermeyi düşünüyorum.

Kaynaklar : https://www.facebook.com/mtankul
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : Eski kasa / saç, 2 adet 8*8 fan, 1 adet 12*12 fan, 3 adet anahtar, 1 adet dişi jack şase, yeteri kadar kablo, adaptör
Anahtar Kelimeler : tankul, mtankul, tankul laptop ısı savar, laptop soğutucu, fan, bilgisayar soğutucu, ,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

zıpırlar | zıpırlar
valla iyi düşünmüşsün kardeş tam bana göre
    [zıpırlar adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mtankul
Aslında bılgısayarı sogutmaya calısırken gucu de kendısınden almak bana pek mantıklı gelmıyor acıkcası. Bu yuzden harıcı adaptör kullandım. Zaten 3 fan kullanıyorum laptop kaldırmaz 3 unu. Ayrıca bu tür cıhazların laptop usb lerinden guc alması pek tavsıye edılmıyor. Levhamı smdılık boyle yaptm. Unıversıte basladıgında metal atolyesıne gdıp buyuk delıkler acmayı bnde dusunuyorum. Boyle de baya sogutuyor ama delıkler cogalıp buyukluklerı arttıgında daha kolay soguyabılır.
    [mtankul adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mtankul | enişteye cevap :)
Enişte bu başlangıç daha :)
    [mtankul adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
selim302 | Başarılı değil !
Pek parlak bi proje değil.Dizüstü bilgisayarın nefes almasını zorlaştırır.Ayrıca yatak olarak kulandığın levhanın üzerine delikler açarsan daha iyi olur.Adaptör yerine usb başlık kullanabilirsin taşınabilir olsun diye.Hızını kontrol etmeye gelince direnç ayarlarıyla kolayca halledebilirsin.Basit bir reosta dan bahsediyorum.
    [selim302 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
remziuzun | düşünme güzel
proje güzel ama http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=2105 bu projeyle pek farkını göremedim.ama yine uğraşılmış başarılmış oldugundan tebrikler
    [remziuzun adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mtankul | sıradışılığı cilvesi :)
Sıradışılığı cilvesi. Ama yakın zaman diliminde fanlara ayar vermeyı dusunuyorum. yanı ıstedigim zaman calısma hızını azaltıp ıstedigim zaman artırmak ıcın. (donme hızı ayarı)Ayrıca bunu yurttakı masamdan ayırmayı dusunmuyorum. Bilgisayar muhendisliği okudugum ıcın ders calısırken laptop sureklı yanımda oluyorç Bu yuzden platfom uzerıne bukulebilir kablodan masa lambası ve kucuk bukulebılen kablo ıle yapılmıs laptop klavye lambası eklemeyı dusunuyorum.
    [mtankul adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Spacesyng
bencede pekte yararlı olmayacaktır. fanlar direk olarak laptobun tabanına hava atsa hada yararlı olur ama böyleyken önce pc kasasının ısınması lazım bua hiç kolay olmaz
    [Spacesyng adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
L.E.D
çok güzel yapmışsınız ama bu da normal bir fan düzeneği değil mi. Çılgınca sayıda fan ile hazırlanmış hoş bir proje. Peltier sistemi eklesek gerçekten güzel bir ısı savar olur mesela... Ama yanlış anlamayın lütfen çok güzel yapmışsınız en azından satın almak yerine kendiniz yapmışsınız. sadece sıradışı yönünü göremediğim için yazdım.
    [L.E.D adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.