|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Pilsiz el feneri yapımı

Pilsiz el feneri yapımı

Hiç pile ihtiyaç duymadan ışık yakabileceğiniz bir pilin yapımı
Proje Kayıt Tarihi : 24.07.2009
Bu projeyi 64.071 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (72 Oylama)

Ekleyen :
Tem.2009 tarihinden beri üye, 7 adet proje eklemiş.
Bu sitede yapımı detaylandırılan, Yavuz EROL bey'in yaptığı fenerde kullanılan kondansatörün kapasitesi 1 Farad'dır. Normalde bu değerde bir kondansatörün çok büyük boyutlu olması gerekir. Örneğin resim 1'de görülen 100 mF kapasiteli kondansatörlerden 10.000 tanesi paralel bağlanacak olursa 1 F'lık kapasite elde edilir. Ancak birim hacme çok geniş yüzey alanı sığdırabilen yeni teknoloji ile çok büyük kapasiteli ve küçük boyutlu kondansatörlerin yapımı mümkün olmuştur.

Fenerde kullanılan diğer önemli eleman mıknatıslardır. Resim 3'de her biri 1cm kalınlığında ve 2cm çapında 1.8 Tesla'lık neodyum mıknatıslar görülmektedir. Bu mıknatısların manyetik alanı çok güçlüdür. Fenerde bu mıknatıslardan 3 adet kullanılmaktadır.


Fenerin diğer önemli bir parçası da ışık yayan LED elemanıdır. Kondansatörde depolanan enerjiyi ışığa dönüştürmek için kondansatör çıkışına beyaz bir LED bağlamak gerekiyor. LED kullanılmasının nedeni az akımla yüksek ışık şiddeti elde etmektir. Günümüzde 5-10mA akımla normal LED'lerden yüzlerce kat fazla ışık yayan LED'ler üretilmektedir.

Artık fenerin nasıl yapıldığı konusuna geçebiliriz. Mıknatısın hareketini frenlememesi için fenerin tamamında plastik malzeme kullanılmaktadır. Öncelikle resim 4'deki gibi plastik bir boru hazırlamak gerekiyor. Tesisat malzemesi satan bir yerden dış çapı 32mm iç çapı 20mm olan plastik borudan 16cm uzunluğunda kestirilir. Mıknatıslar bu ölçüdeki boru içinde rahatça hareket edebilmektedir. Daha sonra borunun ortasındaki 3cm genişliğindeki kısım tornada inceltilerek dış çapı 23mm'ye kadar düşürülür. Böylece bu kısma sarılacak bobin boru içinde hareket edecek mıknatısa oldukça yakın olacağından bobinle mıknatıs arasındaki manyetik etkileşim de yüksek olacaktır.Plastik boru hazırlandıktan sonra boru üzerine 0.25 mm çaplı bakır telden yaklaşık 1800 sarım resim 5'deki görüldüğü gibi sarılır. Bunun için yaklaşık 160 metre bakır tel gerekiyor.> Yukarıda bahsedildiği gibi pilsiz el fenerinde kullanılan her elektronik malzeme özel olarak seçilmektedir. Enerji depolamak için 1F'lık kondansatör yüksek bir gerilim indüklemek için neodyum mıknatıs ve az akımla yüksek ışık sağlayan beyaz LED kullanılmadığı sürece böyle bir fenerin yapımı mümkün değildir.

Resim 6'da pilsiz el fenerinin tamamlanmış hali görülmektedir. Fenerin elektronik devresi üst üste yerleştirilmiş 2 bakır plaka üzerine monte edilmiştir. Mıknatıs boru içine yerleştirildikten sonra borunun alt ve üst kısmı uygun bir şekilde kapatılmıştır.


Fenerin üzerinde resim 7'de görüldüğü gibi iki tane anahtar bulunmaktadır. Biri (A-K) açma kapatma işini yapar diğeri (Az-Çok) ışık şiddetini ayarlamak için kullanılır.


Şimdi sıra pilsiz el fenerinin nasıl çalıştığını denemeye geldi. Kondansatörün yeteri kadar dolması için feneri en az 30 saniye boyunca sallamak gerekiyor. Bu sırada anahtarın kapalı olması gerekiyor ki verimli bir şekilde enerji depolanabilsin. Sallama işlemi tamamlandığında anahtar A konumuna alınarak LED'in ışık yayması sağlanır. LED'in parlaklığı resim 8 9 ve 10'da görüldüğü gibi hayli yüksektir. Fener karanlık bir odayı aydınlatabilecek kadar ışık yaymaktadır.Fener sürekli açık kaldığında yaklaşık 15-20 dakika boyunca ışık vermektedir. Tabiki LED'in yaydığı ışığın şiddeti zamanla azalmaktadır. Ancak 15 dakika sonraki ışığın şiddeti bile yeteri kadar aydınlatıcı etkiye sahip oluyor. Bu özellik tamamen LED'in kalitesi ve ışık şiddeti ile ilgili aslında.
Lambanın uç kısmındaki elektronik devrenin şeması aşağıki gibi olmalıdır.

Kaynaklar : http://antrak.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=322
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : 3tne mıknatıs,dış çapı 32mm iç çapı 20mm olan plastik borudan 16cm uzunluğunda, 0.25 mm çaplı bakır telden yaklaşık 1800 sarım 180m, 1F'lık kondansatör
Anahtar Kelimeler : pilsiz çalışan lamba, el feneri, mıknatıslı el feneri yapımı, kendin yap fener, lumen,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

oguzhanb
gerekli malzemelerin hepsini aldım fakat bunları nasıl devre haline getireceğimi bulamadım .kondansator nasıl sarıma bağlanıyor? ledde kondansatore nasıl bağlanıyor ?? acıl cevappp.
    [oguzhanb adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
maNgafanı | asd
arkadaşlar bunu ben yaptım ancak biraz değiştirdim mıknatıslar çok pahalı 40 tl ve kondansatör kullanın tabi ama 1 faradlık kondansatör bulmanızda çok zor 0.22 faradı bile zor bulursunuz 4 tane alsanız size 28 tl ye maal olur tanesi 7 tl diyotlar direnç zener diyot led transistör pahalı değil herbiri 25 krş ben ise elektriği kondansatör yerine şarjlı pillere depoladım transistörü ortadan kaldırdım köprü diyotların baglantı şeklini daha anlaşılır hale getirdim ledlerin sayısını artırdım ve her bir lede direnç ekledim ana kol akımı gelen yere pot(ayarlanabilir direnç)ekledim acayip oldu ama çalışıyor bu işlere yeni başlayanlara önermem benim yaptıgım aşagı yukarı 65 tl ye maal oldu ama yarışma vardı o yüden masrafı okul karşıladı size önerebileceğim ilginç birşey lazerler ile ses iletimidir eminim ilginizi çeker
    [maNgafanı adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
turelim | yardım
merhaba ! yardımlarınızı rica ediyorum üniversite öğrencisiyim proje ödevim bu aleti yapmak eğer yapmış olanlar yada nasıl yapılacağı konusunda tam bir bilgiye sahip olan arkadaşlar lütfen yardım edin yoksa kalıcaz bu dersten çok acill
    [turelim adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Devre112 | fiyat
yha süper bir proje ama sanki biraz maliyetli gibi
    [Devre112 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
planjor | planjor
çok güzel bir çalışma tebrik ediyorum.yanlız tek zafımız kullanılan malzemeleri nasıl ve nerden temin edebiliriz özelliklede mıknatısları bi açıklama getirirsek çok leziz olurdu bence.
    [planjor adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
tarantu | tarantu
Bu proje cok hoşuma gitti ve kesinlikle denemek istiyorum.fakat sormak istediğim bir kaç soru var.En sonda verilen plan cok açık ve net olmasına rağmen ben devreden anlamadığım için bişey anlayamadım. O mıknatısları nereden temin edebilirim? Mıknatısları borunun nersine koyuyoruz? beni birazdaha ayrıntılı bilgilendirebilecek birisi varsa,lütfen msnden ulaşsın bana. black_emin@hotmail.com.. emeğinize sağlık,teşekürler paylaşım için
    [tarantu adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
bloom | nasıl desem
çok güzel
    [bloom adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.