|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Depron malzemeden pratik model planör uçak yapımı

Depron malzemeden pratik model planör uçak yapımı

Depron denilen (parke altı şiltesi) malzeme ile özellikle kapalı ortamlarda kullanılabilecek model planör yapımı
Proje Kayıt Tarihi : 24.01.2010
Bu projeyi 44.216 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (59 Oylama)

Ekleyen :
Eki.2008 tarihinden beri üye, 317 adet proje eklemiş.
HobbyRC.com forum sayfasında gördüğüğüm aşağıdaki proje ile kısa sürede çok eğlenceli ve dengeli bir planör model yapabileceksiniz.

Projesini yayınlamamıza izin veren Mehmet Akyürek e teşekkür ederiz. Proje ile ilgili sorularınız için hobbyrc.com forum sayfasına üye olup, sorularınız özel mesaj ile kendisine yollayabilirsiniz.
Kendisinin bu adresteki forum konusuna eklediği projeyi değişiklik yapmadan aynen yayınlıyoruz.

Evinizin Salonunda dahi uçurabileceğiniz ve çocuklarınızın hem yapımını izleyip hem de uçurabileceği bir planör yapalım.
Dün akşam çocukların ısrarı üzerine tasarlayıp yaptım. O kadar güzel uçuyor ki yaptığınızda inanamayacaksınız.
Buna ileride 5-6 gramlık bir fırçasız da monte edilebilir ki o zaman profesyonel bir model gibi olacaktır.


Gerekli malzemeler;
3 mm depron (1 tabakanın çok küçük bir bölümü)
8x8 balsa çubuk (6x6 da olabilir)
paket lastiği
Gönye
Maket bıçağı
Saç kurutma makinesi
Uhu por ya da depron için uygun yapıştırıcı (Epoksi de olabilir)
Depronda 68x12 cm lik bir parçayı çizelim.Sonra tam orta noktasından enine bir çizgi ile ortayı belirleyip, boyuna ise 1/3 lük mesafeden bir çizgi çizelim.Sonra dış hatlarından 68x12 cm lik kanadımızı keselim.Kanat uçlarında varsa eğim cetveli yoksa bir tabağı kullanarak yuvarlak kesim yapalımNeticede elimizde bu olacak:
Şimde en kritik yere geldik. Saç kurutma makinemizi kullanarak kanadımızı boyuna 1/3 lük mesafeden çizdiğimiz çizgi boyunca hafifçe bükerek çizgi üzerine yakından hava üfleyerek içbükey bir yapı oluşturalım. Kanat ısınıp yumuşadığında makineyi uzaklaştırıp birkaç saniye bozmadan soğumasını bekleyeceğiz. Soğuduğunda verdiğiniz eğimin sabitlendiğini göreceksiniz. Bir uçtan başlayarak kademe kademe diğer uca kadar bükümü mümkün olduğunca eşit şekilde yapmaya özen gösterelim:

Sonunda elimizde bu olacakŞimdi kanat ortasını belirleyen çizgiden yine makine yardımı ile dihedral açısı verelim


Artık gerisi iyice kolay 26x7,2 cm boyunda yatay stabilizer ve 7,2cm(taban)x11cm(yukseklik)x5cm (üst taban) boyutunda dik yamuk şeklinde dikey stabilizeri keselim. yatay stabilizer uçlarını ve dikey stabilizer üst tabanını yuvarlak şekilde traşlayalım.


Elimizdeki balsadan 16 cm uzunluğunda bir parçayı kesip zımpara yardımı ile kanat bükümüne denk gelecek şekle getirelim
Bu parçayı kanat ortasına yapıştıralım:


Yatay ve dikey stabilizeri birbirine dik şekilde itina ile yapıştıralım.Balsa çubuğun geri kalan kısmında bir uçtan 14.5 cm lik bir mesafeyi işaretleyip kanat hucum kenarı buraya gelecek sekilde paket lastiği kullanarak kanadı monte edelim. Kanadın 1/3 mesafesinden cizdiğimiz boyuna çizgi hücum kenarına yakın olacak yönde montajı yapılmalıdır.
Kanat firar kenarından 29 cm mesafeden balsa cubuğu kesip buraya da yatay ve dikes stabilizerleri yapıştıralım.Ağırlık merkezinin ayarlanması çok önemli. Uçak doğru yapılırsa 19 gram olacak. Burna 7 gramlık bir ağırlık eklenince harika bir uçuş oluyor. Ağırlık merkezi kanat boyunca çizidiğimiz 1/3 lük bölümü işaretleyen çizgi ile, tam ortasının arasında kalacak şekilde, dışarıda uçuracaksanız 1/3 lük çizgiye, indoor uçacaksa biraz geriye, ortaya doğru ayarlanmalıdır. Bu hat hizasından 2 kanat ucundan tutulunca uçak dengede olacak şekilde ağırlık merkezi ayarı yapılmalıdır. Ben uca bir sunta vidasını bantlayıp vidayı çevirerek ileri geri kaydırıp hassas ayarlama yaptım.Siz vida yerine bir silgi parçası keserseniz hem güvenli olur hem de model bir yere çarptığında ne kendisi ne çarptiğı yer zarar görmez.

Hafifçe de boyarsanız gayet güzel olur. Doğru yaparsanız ne kadar güzel uçtuğuna inanamayacaksınız.Projesinin yayınlanmasına izin veren Mehmet Bey e tekrar teşekkür ederiz.


Yazan : Alpin


Kaynaklar : http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?p=538053#post538053
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : 3 mm depron (1 tabakanın çok küçük bir bölümü) ******* 8x8 balsa çubuk (6x6 da olabilir) ******* paket lastiği ******* Gönye ******* Maket bıçağı ******* Saç kurutma makinesi ******* Uhu por ya da depron için uygun yapıştırıcı, (epoksi tercihen)
Anahtar Kelimeler : depron malzeme, kendin yap indoor planör, indoor model aircraft, diy aircraft, depron , kapron, parke altı şiltesinden uçak yapımı,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

üstat23
tek por veya depron yapıstırıcısı mı olacak bnim cok bilgim yoq birde o beyaz kopuk yerine yesilleri varya ondan oalbilirmi
    [üstat23 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
muhammed1999 | mami_35
benim babam marangoz zaten ben bu uçağı biraz değiştirerek çubuğu ince çıtadan yapcam kanatları ince köpükten :)
    [muhammed1999 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
yaman57 | ...
DEPRON MALZEMESİNİ NEREDEN BULACAĞIZ?
    [yaman57 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
efsane03
BEN BU İSLE HOBİ OLARAK UĞRASIYOM GERÇEKTEN SÜPER
    [efsane03 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
ibalte
çok güzel ellerinize emeğinize sağlık.
    [ibalte adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.