|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Elyapımı otomatik akvaryum yemleme makinası

Elyapımı otomatik akvaryum yemleme makinası

Çok ucuza bu otomatik yemleme makinasını kendiniz evinizdeki malzemelerle yapabilirsiniz.
Proje Kayıt Tarihi : 10.02.2010
Bu projeyi 51.395 kişi okudu.
  • Currently 2/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2/5 Yıldızla Oylandı. (60 Oylama)

Ekleyen :
Şub.2010 tarihinden beri üye, 4 adet proje eklemiş.
Eğer akvaryum konusunda kendin yap projelerden hoşlanıyorsanız aşağıdaki yemleme makinası projesi ile akvaryumunuza otomatik yemleme sistemi kazandırmış olacaksınız. Sadece tatile gittiğiniz zamanlarda değil, Her zaman kullanabileceğiniz bir yemleme makinasının yapım aşamaları ise aşağıdaki gibidir.

1 Saat fonksiyonel pilli.
1 küçük plastik kap (çok hafif olacak )
2 neodim yuvarlak mıknatıs.
1 Plastik Kalem veya benzer bir tüp.

Gerekli Araçlar:
1 tornavida (saatinin kasasını kaldırmak için)
1 Kesici alet veya bıçak.
1 Anında güçlü yapıştırıcı .

Saatimizin arasını açıyoruz. Bu saatin ön camını arkasından bastırarak çıkartıyoruz. Genelde tüm saatlerin ön camı çıkar şekildedir.

Kalemimizden 2 cm bir kısmı kesiyoruz ve düz bir zımpara üzerinde düzgün olacak şekilde zımpara yaparak düz bir hale getiriyoruz.

Kalemden elde ettiğimiz boru şeklindeki düzeltilmiş parçanın bir cuna mıknatısımızı yapıştırıyoruz. Daha sonra zımparamızı yuvarlak şekilde sarıyoruz ve minik borumuzun içini zımpara yaparak saatimizin döner bölümüne sıkıca geçecek genişliğe getiriyoruz.

Zımparamız yardımıyla genişlettiğimiz parçayı saatin göbeğine takıyoruz.

Daha sonra plastik kabın alt orta kısmına diğer mıknatısı yapıştırıyoruz. Kaba 1 cm genişliğinde kare pencere açacağız, bunun için kesilecek yeri işaretliyoruz.

Daha sonra 3 cm kare şeklinde bir kalın kartona 6 adet kare şeklinde çizim hazırlıyoruz. Fotoğrafta açıkca görüldüğü gibi kanatları katlanacak olan bir şekil hazırlıyoruz. Yemin döküleceği bu minik kutu kullanılacak yeme göre ayarlanabilir. Pul yemi granül yem gibi seçenekler için büyültülüp veya küçültülebilir.

Kartonu fotoğrafta görüldüğü gibi katlıyoruz ve yem kutumuzun içine saatin dönüş yönüne ağzı bakacak şekilde yapıştırıyoruz. Her 12 satte bir bir miktar yemleme yapacak bu sayede.

Sonrasında artık kutumuzun altına yapıştırdığımız mıknatıslı kısmı saatimize taktığımız yine çekici güçteki mıknatıslı kısıma oturtuyoruz.

Sonuç aşağıdaki gibidir otomatik yemleme makinası kullanıma hazır ve nazırdır.Editörün Notu : Bu proje Akvaryum Portalından alıntıdır.Kaynaklar : http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-otomatik-yemleme-makinasi-yapimi.html
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : 1 Saat fonksiyonel pilli. **** 1 küçük plastik kap (çok hafif olacak ) **** 2 neodim yuvarlak mıknatıs. **** 1 Plastik Kalem veya benzer bir tüp. **** 1 tornavida (saatinin kasasını kaldırmak için) **** 1 Kesici alet veya bıçak. **** 1 Anında güçlü yapıştırıcı ****
Anahtar Kelimeler : el yapımı otomatik, akvaryum, balık, yemleme makinası,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

Yakupkrk | güzel çalışma
Bu projeden yola çıkarak biraz da geliştirme ile kendi makinemi yaptım güzel oldu. Geliştirmelere gelince saat miline kalem yada boru ile yapılan bağlantı yerine yerinden çıkarmadığım akrebi uçlarından biraz kestim ve kutuyu akrebe olduğu gibi yapıştırdım. (arkadaşın kutuya mıknatıs yapıştırdığı yeri saatin mili içine girecek şekilde deldim) Böylece kutu hem esnemeden kurtuldu hemde saate daha az yük bindirdi. Ayrıca saniye kadranını kutunun içine sığacak kadar uçlarından keserek küçülttüm. Kutuyu yapıştırdıktan sonra saniye kadranının yerine monte ettim. (Böylece kutu içinde saniyenin çalıştığını görebiliyorum. Dolayısıyla pilinin bitip bitmediğini takip edebiliyorum.) Son olarak deliğe pipet taktım. Akordiyon kısmına L şekli verdim. Böylece ne kadar yem atılacağı ayarlanır oldu.
    [Yakupkrk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
muzur_velet | güzel olmuş
aslında söylenildiği gibi saatin yavaş hareketinden dolayı yem kartonun içine her defasında dolmuş olacak ve doğal olarak fazla yemeleme yapacak. ona da bir başka proje ile destek vermek gerekirse, plastik o boyutta kesilmeyip içerisine pipet veya benzer birşey konulursa sadece yemleme zamanı pipetin doluluğu kadar yem akvaryuma ulaşmış olur.
    [muzur_velet adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
korg300 | super
ben resun marka bır ototmatık yemleme mkınası kullamnıyordum dıjıtal oldugu ıcın 1 senede nemden bozuldu tamırıde mumkun degıldı bende buna benzer bır makına nasıl yaparım derken buluıs gordum cok guzel olmus maklıyetıde cok ucuz 50-100 ytl vermek akıl ısı degıl bence akvaryumcu arkadaslar bunu degerlendırsın
    [korg300 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
-c-e-m- | pencere
açtığın kare pencere ve minik karton kutuyu biraz daha küçültürsek yada büyütürsek yem miktarını ayarlayabiliriz ama belki yine dengesiz olabilir. bu arada güzel olmuş eline sağlık
    [-c-e-m- adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
erdem08 | Yineleme
Güzel ama neodmiyum mıknatısı nerden bulucaz.
    [erdem08 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Gökhan06 | ??
Güzel çalışma :) Ama benimde kafama bazı sorular takılıyor...
    [Gökhan06 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
çilek
şaka çok güzel olmuş
    [çilek adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
alpin | Güzel bir çalışma
Güzel bir çalışma olmuş,
    [alpin adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
sinasi41 | sinasi
Bence karton kabın karşılıklı iki adet olmasi gerekir.Bir adet olmasi akvaryuma akacak yemin balık sayısına göre çok veya az olabilir.Balık sayısına göre karton büyüklüğü hesaplanır ve iki adet olarak yapılırsa 6 saatte bir yemlenmiş olur.Bu projeyi ben zaman rolesiyle uyguladım.Hiç problemim yok..Eline emeğine sağlık başarılı bir çalışma.
    [sinasi41 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
ibalte | ???
Saatin hızını düşünüyorum da bence delik kısım yem yığınındn ayrılıncaya kadar yem oradan akar gider.Bu hızlı bir mekanik içinbelki....Ama saat ?!!! Mantığıma ters.delik veya deliğin etrafındaki karton kabın boyutlarıyla oynansa diyecem ama saat yine de çok yavaş.Bilmiyorum çok ilginç ama denemek lazım.
    [ibalte adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.