|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Smd şerit ledlerle 12 volt ile çalışan 100 watt floresan lamba yapımı

Smd şerit ledlerle 12 volt ile çalışan 100 watt floresan lamba yapımı

Bu proje evde kendi imkanlarımla kurmuş olduğum,12 voltluk güneş sistemi aydınlatmasında kullanılmak üzere hazırlanmıştır.
Proje Kayıt Tarihi : 09.05.2010
Bu projeyi 41.916 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (44 Oylama)

Ekleyen :
Nis.2010 tarihinden beri üye, 4 adet proje eklemiş.
Projemin başında da belirtmiş olduğum gibi üretmiş olduğum floresan lambayı kendi imkanlarımla kurmuş olduğum güneş enerjisi aydınlatma sistemimde yaklaşık 3 aydır kullanmaktayım.Bu projede çalışma voltajı 12 volt'luk gün ışığı veren  smd şerit ledleri kullandım.Sizlerde takdir edersinizki yapmış olduğum bir araştırma sonucu öncesinde kullanmış olduğumuz tasarruflu ampüllerin radrasyon yaydığını ve 1.5 metre yakınında zararlarının daha da yüksek olacağını öğrendikten sonra bu lambaların tamamını ve onları besleyen 12v-220 v inverteri de devre dışı bırakmış konumdayım.Şimdi gelelim bu sistemin artılarına.Smd şerit ledlerde böyle bir risk yok ve olmadığı gibi bu ledlerin kullanım ömrü de tam beş yıl oluyor.
Lambamızın yapımı için öncelikle bozuk bir floresan lamba buluyoruz ve yan taraflarını açarak aliminyum olan bağlantı kısımlarını daha sonra kullanacağımız için ayırıyoruz.Floresanın yan kısımlarını dikkatlice kırarak her iki tarafınıda açıyor ve içini gzelce yıkayıp kurutuyoruz.Bu arada kırma işinde elinizi kesmemek için lütfen dikkat edin.Kırılma işlemi kolay bir cam kesme işlemi gibi olmayacak,parçalı olacaktır.Önemli değil,Sonra lambanın camı içine boylu boyunca girecek şekilde camın iç çapı kalınlığında bir mukavva kesiyor ve üzerini yaldız bandlarla kaplıyoruz.Elimizde bulunan smd ledlerden iki adet bir metrelikşerit led kesiyoruz ve bunları yanyana kaplamış olduğumuz mukavvanın üzerine yapıştırıyoruz.Yalnız burada dikkat etmemiz gereken iki nokta olacaktır.her bir metrelik şerit led , üzerinde 60 adet power led barındırır ve voltajı 12 volttur.Diğer ikinci önemli nokta ise,her iki şerit ledleri birbirlerine paralel bağlıyacağız seri bağlarsak çalışma voltajı 24 volt olmuş olur ve bu kezde niye sönük yanıyor deriz.sonra bu bağlatıları bir kablo ile bilikte çıkarıp ledleri floresan tüpün içine yerleştirerek kırık olan kısımlarını da daha önce ayırmış olduğumuz aliminyum bağlantı kapaklarını monte edecek şekilde mukavva ile kapatarak montajını yapıp telleri de aliminyum kapağa monte edeceğiz.Bundan sonrasını da artık çok rahat montaj işçiliğine kalıyor.Bu lambayı 220 volt ile çalıştırmak isteyen Arkadaşlarımız da mutlaka olacaktır.,lambamız 700 mAmper çekiyor.Elektronikçilerde satılan 1 Amperlik 12 -220 volt'luk smps çin malı güç kaynaklarını kullanabilirler.Hem yapısı da balast şeklinde olduğundan kullanım kolaylığı da sunuyorKaynaklar : acarkaptan
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : Bir adet bozuk floresan tüp,iki metre 12 voltluk smd beyaz şerit led,mukavva,yaldız band,vs....
Anahtar Kelimeler : Smd şerit ledlerle floresan lamba, power led, şerit ledler ile ev, ortam aydınlatması, ,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz

YORUMLAR

ozgurankara | proje
güzel bi proje olmuş fakat odanın etrafına döşemek daha bi ayrı hava verecekti odaya. benzeri bi proje paylaştım. led sayısı biraz daha fazla oldu, sonuç harika.
    [ozgurankara adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Keremli | Proje
Merhaba,Gelibolu aslında bunu şu şekilde düşünebilirsin. Şuanda Floresanlar nerden baksan 40W ama arkadaşın yapmış olduğu 10TLlik 12 w (24V bile değil) Bü yüzden lamba sürekli yandığından dolayı elektirikten büyük ölçüde tasarruf sağlıyor.
    [Keremli adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
gelibolu1915 | kaş-göz ilişkisi
Öncelikle üretim ve paylaşım için eline sağlık. Benim aklıma şunlar geldi; 1.Floresan ampulun içerdiği haloflor gazı ve mg seviyesindeki civa sağlığa ve çevreye ciddi zararları olduğundan floresan ampulün geri dönüşümü de ciddi prosesler gerektirir. Elektromanyetik radyasyondan kaçarken ampuldeki gazı atmosfere, civayı da yıkamak suretiyle çevreye salmak ne kadar mantıklı? 2.Floresan ampul ile şerit ledden alınacak aydınlık şiddeti aynı olmayacağından aynı işi göremez. 3. Bar ledler yaklaşık 10 TL. iken bu uğraşa gerek var mıydı? Direkt alıp kullansaydınız ?...
    [gelibolu1915 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
faruk947 | Çok güzel
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. Aynı konuda benim de farklı bir çalışmam var yakında yayınlayacağım. Eline sağlık,durmak yok.DEVAMMMM.
    [faruk947 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
KeReMCaN
eline sağlık usta yakın zamanda bende yapmak isterim
    [KeReMCaN adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
leventdogan01 | çok güzel..
güzel bir proje acarkaptana teşekkürler.en kısa zamanda yapmak isterim..
    [leventdogan01 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
zxzxzxzx | güzel
bune kibar bir anlatımdır.güzel ve anlaşılabilir bir çalışma olmuş tebrikler
    [zxzxzxzx adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
kkkmert | proje
acarkaptan iyi çalşmlar yapıyor bended proje çok ama eve sadece hafta sonu geldiğim ve işlerin yogunlugu ile sizlerle paylaşamıyorum uygun oldugum zamanda bende projelerimi paylaşacam.
    [kkkmert adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.