|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

İnsan gücüyle çalışan pedallı jeneratör yapımı

İnsan gücüyle çalışan pedallı jeneratör yapımı

Recumbent bisiklet diye tabir edilen, yatarak sürülen bisikletlerden esinlenilen bu proje ile pedallarınız ile hatırı sayılır elektrik enerjisi üretebileceksiniz.
Proje Kayıt Tarihi : 24.05.2010
Bu projeyi 64.293 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (44 Oylama)

Ekleyen :
Eki.2008 tarihinden beri üye, 317 adet proje eklemiş.
Bu sitedeki proje ile çevirdiğiniz pedallar ile kendi elektriğinizi üretebileceksiniz.

Gereken Malzemeler;

***** Hard Disk lerin içerisinden çıkan 32 adet mıknatıs (başka bir mıknatıs da olabilir, mümkün olduğunca güçlü olması üretilecek elektrik için gerekli)
***** 6 mm kalınlığında metal plaka ( Metal plakayı daire şeklinde keseceğimiz için takta da kullanılabilir sanki)
***** 6 mm kalınlığında tahta plaka
***** Kaplama için Epoksi yapıştırıcı yada reçine
***** 2 adet bisikletin orta göbeği (Bunun için 2 tane eski bisikletin kadrosunu feda etmeniz gerekli. Zaten diğer bisiklet malzemeleri de lazım olacağı için elinizin altında eskiciden alacağınız ***** 2 bisiklet olmasında fayda var)
***** Tüm sistemi üzerine monte edeceğimiz bir tahta
***** 2 büyük bobin bakır tel,


Öncelikle hard disklerin içerisinde çıkan mıknatıslarımızı ortadan 2 ye bölmemiz gerekiyor, çünkü hard disklerin içerisindeki mıknatısların yüzeyleri birer kutup olup, 1 yüzeyinde 1 kutup bulunur, diğer kutup yatay yüzeyin öteki yüzeyinde olur. Bu da bizim elektrik üretimimiz için uygun değildir. Bundan dolayı hard disklerin mıknatıslarını ortadan 2 ye bölüp bunları aşağıda göreceğiniz üzere çifter kullanacağız.
Mıknatısları kesiyoruz.
Bu mıknatısların, dönecek olan rotor üzerindeki yerleşimi aşağıdaki şemadaki gibi olacak. Şemanın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.


.


Bu rotorun birebir olarak çıktısını alıp kendi rotorunuzun büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.


Daha sonra metal plakamızı rotorun büyüklüğüne uygun olarak aşağıdaki gibi kesiyoruz. Bunu sanayide de yaptırabilirsiniz.Tahta üzerine aşağıdaki resimdeki gibi şekil vererek metal plakamızın üzerine yerleştiriyoruz. Sonrasında ise mıknatısların gireceği boşluklara mıknatısları S ve N kutuplarından birer tanesi yukarı bakacak şekilde diziyoruz.

Dizimde kullandığımız tahta kalıbı kaldırıp, üzerine mıknatısları döşediğimiz metal plakamızın üzerine reçineyi yada epoksi yapıştırıcımızı döküp mıknatısları yüzeye sabitliyoruz. Bu rotor artık tek bir bütün haline gelecek.Kalıptan çıkartınca rotorumuz aşağıdaki gibi olacak.
Daha sonra 2 adet bisikletin orta göbeğini kesip aşağıdaki gibi bir tahta plaka üzerinde birleştiriyoruz.

Rotorumuzu geçici olarak monte edebilirsiniz.


Kendin Yap, Kendin Yap Bisiklet, Kendin Yap jeneratörDönecek olan rotorun karşısına bakır telli sarımlardan oluşan stratorumuzu hazırlayacağız. Bunun için stratorun üzerindeki her sarımı üzerinde barındıracak olan sarım taşıyıcıları üzerinde barındıracak olan polyester kalıpları yapmamız gerek. Projenin alındığı sitede bu şekilde yapılmasına rağmen siz kendi yönteminizi oluşturabilirsiniz. Önemli olan hazırlayacağımız sarım bobinelerinin strator üzerinde sallanmadan sabit bir şekilde durması.2 adet bakır tel bobinini çift kat olacak şekilde 125 tur sarıp bobin demetlerimizi elde ediyoruz. Bu demetlerin büyüklükleri rotorun çapına bağlı olarak değişebilir. Bu konuda en doğru verimi elde etmek için çeşitli denemeler yapmak gerekebilir.Bobin sarımlarımızı tahtadan hazırladığımız kalıbımızın içerisine yerleştiriyoruz.Bu sarımları 3 lü gruplara bölüyoruz, A, B, C diye.  Toplam 12 adet sarım dan 4 er tane A B C sarımı oluşur. Her sarımın uçlarını kendi aralarında birleştiriyoruz. Mesela A ları kendi aralarında, B leri kendi aralarında, C leri kendi araların Seri olacak şekilde bağlıyoruz. 3 Faz elde etmiş oluyorz.Daha sonra bütün sarımları tahta içerisindeki boşluğa yerleştirdikten sonra üzerine yine epoksi yada reçine ile kaplama yapıyoruz.
Artık recumbent jeneratörümüz hazır. Gördüğünüz gibi akkor lambayı bile aydınlatabilecek kapasitede oldu.Yazan : Alpin


Kaynaklar : http://www.theworkshop.ca/energy/bengen/bengen.htm
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : ***** Hard Disk lerin içerisinden çıkan 32 adet mıknatıs (başka bir mıknatıs da olabilir, mümkün olduğunca güçlü olması üretilecek elektrik için gerekli)***** 6 mm kalınlığında metal plaka ( Metal plakayı daire şeklinde keseceğimiz için takta da kullanılabilir sanki)***** 6 mm kalınlığında tahta plaka***** Kaplama için Epoksi yapıştırıcı yada reçine***** 2 adet bisikletin orta göbeği (Bunun için 2 tane eski bisikletin kadrosunu feda etmeniz gerekli. Zaten diğer bisiklet malzemeleri de lazım olacağı için elinizin altında eskiciden alacağınız ***** 2 bisiklet olmasında fayda var)***** Tüm sistemi üzerine monte edeceğimiz bir tahta***** 2 büyük bobin bakır tel,
Anahtar Kelimeler : recumbet bisiklet yapımı, pedal jeneratörü yapımı, kendin yap jeneratör, generator, diy recumbet bike generator,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

mrtcn_engndnz | Jeneratörlerden direkt enerji depolanması olamaz!
Bilgi: Jeneratörler manyetik akı değişimi nedeniyle bobin üzerinde anlık , anlık- frekans yayabilen, Teslanın buluşu olan (ki bence en dahi bilim adamıdır kendisi.) ve yalnızca alternatif akım üretebilen aletlerdir. Google amcada aratırsanız gifler bile mevcut manyetik alan değişimleri ile ilgili. Genel kültür olarak, dünyanın kuzey kutbu aslında güney kutuplu bir mıknatıstır. Yalnızca kolaylık olsun diye kuzeyi çektiği için kuzey denmiştir, paylaşmak istedim, her neyse...Elde ettiğiniz enerjiyi depolamak istiyorsanız 220ac to 12dc inverter (kısaca adaptör de olabilir ama adaptörün verim konusu araştırılmalı.) eklemeniz gerekir. Proje çok güzel olmuş, bende yeni fikirler uyandırdı. Emeğinize, gönlünüze sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim. :)
    [mrtcn_engndnz adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
sero | serhan
emeğine sağlık
    [sero adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
eraykk
yaa çok malü,iyetli ve yapılması imkansız gibi
    [eraykk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
bilen. | evet
eğer enerjiyi depolayabilirsek çok iyi olur.
    [bilen. adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
muhammet | çok karışık
yapmaya kalksak bile gerekli araç gereçi bulmakta çoooook zorlanırız
    [muhammet adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
yhaktanir | cok guzel
Bu enerjiyi depolayabilirsek cok guzel bir proje olmus olur
    [yhaktanir adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mevlam | çok güzel bir proje
bende rüzgar enerjisinden faydalanmak için uğraşılara başlamış acemi bir meraklıyım.bu sitede çok güzel projeler var.
    [mevlam adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
ayberk
arkadaşlar ben bu projeyi anlamadım. Eğer bu projeyi yapan varsa E-mailimi vericem bana ayrınlılı anlatsın.
    [ayberk adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Prof.Serbest | Hmmm...
Valla gayeet iyi bir proje.çok beğendim yanlız üzerinde birkaç sdeğişiklik yapılırsa dahada güzel olabilir..
    [Prof.Serbest adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
yabanweb | güzel ancak!!
proje güzel görüldüü üzere 100w ampülü yakıyor ancak dairenin çapı kaç cm olacak hani cap genişledikçe enerji verimi dahada yükseliyormu?
    [yabanweb adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
pozitif_man
Elektrik üretiminde yaşadığımız en büyük sorun ALTERNATÖR (dinamo)yapımı... Hazır alalım desek düşük devirde dönse bile güç üretenler çok pahalı... Burada anlatıldığı gibi kendimiz saracağız en iyisi.. Mıknatıs için de HDD parçalamaya gerek yok. Piyasada neodminyum mıknatıs satılıyor zaten. Yapanlara başarılar diliyorum
    [pozitif_man adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
mehmet254 | tebrik ederim
harika olmuş,çok beğendim.
    [mehmet254 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
odabasi | "Özgün" bir proje
Özgün bir proje olmuş. Ancak birazcık daha fazla para harcayarak 12V güneş paneli, akü ve 220V invertör ile, pedallamak yerine yerimizden kıpırdamadan uzun yıllar boyunca bir televizyon, bilgisayar çalıştıracak enerjiyi güneşten sağlamak daha mantıklı geliyor bana.
    [odabasi adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.