|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

Odanız İçin Buhar Makinesi Yapımı

Odanız İçin Buhar Makinesi Yapımı

Odadaki Nemi Artırmak İçin Kullanılan Makinelerle Aynı İşlevi Gören Daha Basit Bir Makine Yapıyoruz.
Proje Kayıt Tarihi : 21.09.2010
Bu projeyi 87.940 kişi okudu.
  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3/5 Yıldızla Oylandı. (51 Oylama)

Ekleyen :
Eyl.2010 tarihinden beri üye, 2 adet proje eklemiş.
Odanızda nem çok az nefes almakta zorlanıyorsanız bu makinelere çok fazla para harcamanıza gerek yok. Aabiki onlar çok daha iyi iş görüyor ama bu da küçük odalar için yeterli.

Eskiden metal nivea kutuları vardı. şimdi varmıdır bilmiyorum ama metal herhangi bir kutu işimizi görür.
Öncelikle kutumuzu alıyoruz.içini tamamen boşaltalım krem yada başka madde kalmasın. Daha sonra kapağında bir tornavida yardımı ile delik açalım.

Daha sonra açtığımız deliğin arkasından bir yara bandı yapıştıralım. Filtre görevinde. İsterseniz takmayın sorun olmaz. Takmazsanız daha hızlı üfler.Daha sonra kutunun altına bir cd ya plastik ama kolayca erimeyecek gibi bir plaka yerleştirelim. Kutu çok ısınmaz ama önlemimizi alalım.

Isıtmak için voltaj düşürücü lazım 230 volt verirsek patlayabilir :) dikkatli olalım. Voltaj düşürücü herhangi bir adaptör olabilir ama tavsiyem 20 tl gibi bir rakama elektirikçiden alın trafo diye alabilirsiniz. Birde ayar düğmesi lazım elinizde vardı yada elektirikçiden elde edebilirsiniz 1 tl.Bu sistemi 22 tlye alabilirsiniz.
Şimdi ısıyı suya iletecek malzeme gerek. Bunu ataç , çengelli iğne olabilir ama tavsiyem reziztans teli alın 5mt ye kadarı 1 lira yay şeklinde açılınca o kadar oluyor. Bize 10-15 cm yeter. Bütün telden 15 cm açılmış parça keselim. Ve bir bardak etrafında dolayalım, maksat yuvarlak yapmak yada m şeklinde katlıya biliriz suya deyecek alanı genişletmek amaçlı. Daha sonra yukardaki resimdede görülen kırmızı ve siyah uça tellerin uçlarını bağlayın.

Asla ve asla kırmızı ve siyah uçlar suya deymemeli. Elektirik suya geçer çarpıla biliriz.

Kapağı kapatmadan kabloların geçebilmesi için kapağın kenarını pense ile biraz burkun.
Daha sonra suyu koyun ve fişi takıp ayar düğmesini ne kadar istiyorsanız ayarlayın. 1 dk sonunda buhar çıkmaya başlayacak.
--------------------------------------------------
Dersenizz ben elektirikle uğraşmam yine aynı bir metal kabın kenarlarında bir kaç delik açarak ocak yapabilirsiniz. Böylede yakacağı koyup yine buhar sağlıya bilirsiniz. Ama daha tehlikeli ve koku olayı var. ! Not:Arkdaşlar küçük iseniz ailenizden yada büyüklerinizden yardım almadan yapmayın. Her türlü yangın çıkarabilirsiniz. O tel o kadar ısınıyorki 2 saniyede parmagınızı eritip koparabilir yada büyük yaralar verebilir. Büyüklerinizin yardımını almadan asla bunu yapmaya kalkmayın.
Büyük arkadaşlar sizde dikkatli bir şekilde yapın. Suyu ve kapağı kapatmadan asla fişe takmayın. Ve fişi taktıkdan sonra metal kutuya dokunmayın. Halı veya yün gibi metaryelin üzerine koymayın. Ateş kullanarak yapmak isterseniz evi yakabilirsiniz.
Çıkacak sorunlardan site ve ben sorumlu değilim. Dikkatli bir şekilde yaparsanız hiç bir sorun çıkmaz.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : Teneke Kutu - Trafo - Ayar Düğmesi - Rezistans Teli - Su
Anahtar Kelimeler : Buharmakinası, buhar makinesi yapımı,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

9köy | resim-ve daha kullanışlı cihaz
hdai79 arkadaşımız sormuş konuyu hortlattım ama resim yok. acaba krem kutusunun içinemi su doldurulcak yoksa kram kutusu bir su dolu kabamı konacak. bir sorum var arkadaşlar. bu makineler çok gerekli. piyasadaki tüm soğuk buhar üreten cihazlar gerçekten kireç yapıyor en yumuşak su kullanılsada. kar suyunu erittim gene olmadı. piyasada artık sıcak buhar üreten makine hemen hemen kalmadı. olanlarda çok cereyan tüketiyordu. bu arakadaşın yapmış olduğu cihaz gerçekten 50-60 Watt gibi az tüketim yapar. bu şekilde bir uygulamayı nasıl yapabiliriz bana yardım edebilecek arkadaşlar yazabilirmi.
    [9köy adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
couper | tehlikeli
yav birader. her an sigortayı attırabilirsin çarpılmanda cabası
    [couper adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
hadi73 | ghhh
hocam resim yok
    [hadi73 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.