|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

TOPLULUK SORU-CEVAP

ac akım dc akım

ac akım ile dc akımın farkı nedir?


Gelen Cevaplar (2)

Alternating Current :ac:alternatif akım Direct Current:dc:doğru akım ingilizce açılımından da anlaşılacağı gibi alternatif akım sürekli yön değiştirir. bu durum bir led ile fark edilebilir. ledler kutuplu elemanlar olduğundan sadece bir yöndeki akımda yanacak ve dolayısıyla alternatif akıma bağlandığında yanıp söner bir ışık vereceklerdir. alternatif akımı basitçe bir köprü diyot kullanarak doğru akıma çevirebiliriz. ama doğru akımı alternatif akıma çevirmek için elektronik devreye ihtiyaç duyarız.

Tarih: 07.02.2012    Saat : 17:35

usta ac iledc farkı çok ancak basit olarak 1)ac akım taşıyan bir kabloda kutuplar sürekli değişir  kablo bir eksi olur bir artı olur.ac yi ilk lenz ortaya çıkarmış tesla geliştirmiştir. 2)ac akımın taşınması çok kolaydır misal şehir şebekeleri dc akım olsaydı bütün teller ısınıp kopardı.dc deki ısınmayı kontrol edemezdin bir de dc akımda çok kayıp verilirdi.3)ac akım hiçbir hareketli parçası bulunmayan trafo ile yükseltilip alçaltıla bilir.dc akımın yükseltilmesi zordur çok verimsiz olur.4)ac üretecleri(alternatör) yalın ve kolaydır.dc üreteçleri(dinamo)hassas ve karmaşık fırça bağlantıları gerektirir(bilezikli olanlar).dc akım depolana bilir. pil,akü,güneş paneli cihazları doğru akım üretir.dc ac'ye çevrilir inverter türü cihazlarla ancak verimi düşük olur.ac den dc ye dönüşüm ise basit köprü diyot (redresör, tam dalga redresör )ile elde edilir.son olarak madem şehir şebekeleri ac o zaman neden elektirik kablolarında birinde elektirik var diğerinde yok diye aklınıza bir soru gelebilir.çünkü evrelere verilmek üzere trafodan çıkan ikikablodan biri daha oracıkta topraklanır(güvenlik içndir).yani evlere gelen eletririk kablo larından birinde ac akım vardır diğeri ise herhangi bir ucu toprağa değen bir kablodan farkı yoktur. zaten topraklama hattı olmayan evlerde sıfırlama bu boş kablo üzerinden yapılır.eğer evdeki kabloların ikisindede elektirik varsa sorun vardır demektir tehlikeli olabilir.topraklama hattı çekmek gerekir.

Tarih: 07.02.2012    Saat : 11:25

adsense
Reklam

Bu soruya cevap vermek için sitemize üye olmanız, eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.


Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası