|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

TOPLULUK SORU-CEVAP

PCB Hakkında Kafama Bir Soru Takıldı

Öncelikle merhabalar. PCB yi evde yapabiliyoruz deniliyor. baskı vb. aşamalardan sonra bakır plaka tuz ruhu+perhidrol e atılıyor.(eğer aşamalarda hata varsa düzeltiniz.) bakır bu sıvılarla tepkimeye giriyor ve yüzeyi kaplanıyor. BENİM ANLAMADIĞIM; devre üzerindeki yollardan akım verdiğimizde tüm palakaya yayılmayacak mı? sonuçta plakanın sadece yüzeyi kaplı. yüzeyin altından elektrik akımı bütün palkaya dağılmaz mı? şimdiden teşekkür ederim.


Gelen Cevaplar (4)

asit bakırın üzerini kaplamıyor, bakırı eritiyor. erimemesini istediğimiz yolların üzerini arkadaşların dediği gibi kalemle çiziyoruz geri kalan bakır asitle eriyip altta sadece plastik kısım kalıyor

Tarih: 20.12.2011    Saat : 12:24

usta pcb de bakır levhanın üzerine önceden devre elamanlarının yeri belirtilir ayırılır daha sonra bağlantıların üzeri kontur kalemi ile çizilir asidin(hcl) içine atılır.pcb üzerinde birbirine direk bağlı yol bulunmamaktadır(kısa devre oluşturur.).binlerce birbirinden ayrı yol oluşturulabilir.pbcnin amacı devreyi tek düzlem üzerinde toplamaktır.asit kullanılmayan alan,boşlukları ve elemanların bağlantı yerini temizler.

Tarih: 26.11.2011    Saat : 16:35

 Öncelikle teşekkür ederim.Sanırım aynı yöntemden bahsediyoruz. Ben pcb yapmayı hiç denemedim. Şu sıralar yapmayı planlıyorum. Ama dediğim gibi bu sıvı sadece yüzeyi kaplamıyor mu? Sadece yüzeyi kaplıyorsa yüzeyin altındaki bakır plaka akımı her tarafa dağıtacaktır.  Galiba bunu anlamanın en iyi yolu denemek :)

Tarih: 25.11.2011    Saat : 22:07

benim de fazla bir bilgim yok ancak benim anladığım o sıvılar bakırla tepkimeye girip bakırı eritiyor ve istemediğimiz yerlerdeki bakırdan kurtuluyoruz.ancak önceden yolların üzerinden sabit kalemle geçildiği için bu sıvılar o bölgeleri etkilemiyor ve sonra bu sabit kalem kolonya ile siliniyor ve pcb hazır oluyor.(dediğim gibi emin değilim yanlışım varsa düzeltin.)ayrıca bu işlemi gerçekleştirmenin bir çok farklı yolu var belki sizin bahsettiğiniz başka bir yöntemdir.

Tarih: 24.11.2011    Saat : 18:17

adsense
Reklam

Bu soruya cevap vermek için sitemize üye olmanız, eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.


Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası