|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

mehmetali30 kullanıcısının yapmış olduğu tüm yorumlar... (Toplam 9 yorum)


Ucuz havyalardan kaliteli havya yapımı
Sayın berkant859 lehim tutmaması havyanın yeterince ısınmaması ile ilgili. Alacağınız havya en az 40 wat ve üzeri olsun. 30 wat havyalarla iyi lehim yapamazsınız.. Ucun erimesi metal kalitesiyle ilgili,yanmaz çelik uçlu olanlarda erime olmaz.
17.06.2014 / 22:52

Zamanlayıcı devre yapımı
Sayın Harunoztufek,röleler düşük akım kullanarak büyük akımlı devreleri kontrol etmeye yarar. Bir çeşit anahtardır yani.Yükün bağlantısı 2. resimde görülüyor. Artı ucu direk giderken nötr ucu 2 nolu ayaktan giriş, bir nolu ayaktan çıkış yapacak. Röle çektiğinde yüke enerji gidecek. 2 numaradan giriş 3 numaradan çıkış alınırsa tersi olur,yani röle hareketsizken akım geçerken,çektiği zaman yükün enerjisi kesilecektir.220 bağlamadan önce pilli devrelerle deneme yapabilirsiniz.
17.06.2014 / 22:27

1 Wattlık basit bir anfi (amplifikator) yapımı
Devre preanfi olarak kullanılabilir. Asıl anfiye bağladığınız ses kaynağından tatmin edici ses alamıyorsanız bunu ön anfi olarak bağlamalısınız. MPSW45A transistörü darlington bir transistör olup (Aynı gövde içinde seri bağlanmış iki transistör) muadili yoktur.
11.06.2014 / 21:41

Oto amfisi ve bilgisayar güç kaynağından ev ses sistemi yapımı
Ben poweri hiç sökmeden kasayı boşaltıp oto anfiyi ve oto teybi kasaya yerleştirdim.Kasa içindeki hdd ve flopy yataklarını spiralle kesmemiz gerekti.Biraz uğraşarak açma kapama düğmesi ve jack yuvalarını takınca çok güzel bir set oldu. Mükemmel ses veriyor.Tek sorun oto teyp cd rom yuvasına yatay olarak sığmadı,kasayı keserek yan taktık.
07.06.2014 / 23:19

Uzaktan kumanda test cihazı yapımı
Tebrikler yawuz. Elektronikle uğraştığım için gittiğim her yerde böyle işler çıkar karşıma.Bende kısa yada orta dalga radyo antenine yaklaştırarak test ederdim ama radyo her an bulunmayabiliyor.Kamera yöntemi hoşuma gitti.
07.06.2014 / 22:47

Fm verici yapımı
Telsiz yönetmeliği,el telsizlerinin FM modunda azami çıkış gücünün, 5 W ı geçemeyeceğini yazar.Buna göre elimizdeki cihazın kimseyi rahatsız etmediği sürece yasal bir sakıncası yoktur.
07.06.2014 / 22:29

Uyduları kolay bulmak için uydu bulucusu yapımı
Sanırım pusula yatay,açı ölçer dikey konumu bulmak için. Bir kec bulunca diğerleri aynı parametrelere göre bulunacak.Ancak bunu çanağın neresine tutrmalı.
07.06.2014 / 22:14

Fm verici yapımı
Arkadaşlar buna çok benzeyen hazır kitler satılıyor(Malzemeler ve baskı devresi poşet içinde satılıyor.Zaten alltaki resimde hazır devre)Siz alıp malzemeyi yerlerine takarak lehimliyorsunuz.Şehirde frekans kirliliğinden dolayı verimsiz oluyor ama kırsal bölgede 500 metreden fazla uzakta bile kaliteli ses aldım.Mini fm cep radyoları ile iki adet tasarlanırsa kendi telsizinizi yapmış olursunuz.
09.09.2012 / 16:47

FM verici devre yapımı
Devre fm ses üreteci olup herhangi bir fm radyonun uygun kanalından frekansı bulunarak dinlenir.Ancak şehirde boş bir kanal bulmak neredyse imkansızdır.Kırsal bölgede işe yarayabilir.Oda içinde ancak dinlenebilir.Uzağa yayın yapamaz.Bunun için daha ciddi devreler kurmak lazım.Transistör olarak herhangi bir pnp tipi transistör kullanılabilir.Frekansı bobin aralıkları ile oynanarak değiştirilir.İlk başta radyo anteni ile vericinin antenini birbirine değdirerek radyodan kanal aranırsa yayın frekansı kolay bulunur ama frekans kendiliğinden kayma yapacağından sürekli aynı kanalda durmayacaktır.Kısaca yeni başlayanlar için eğlenceli olabilecek bir devre.
09.09.2012 / 16:36

mehmetali30 takma isimli kullanıcının profilini göster

mehmetali30 takma isimli kullanıcının gönderdiği projeleri listele