220 Volt 25 Watt çıkışlı rüzgar jeneratörü yapımı

Çamaşır makinalarının su boşaltma pompalarından yararlanarak jeneratör yapımı

220 Volt ÇIKIŞ VEREN JENERATÖR
Sevgili arkadaşlar bu projemle 220 volt çıkış veren bir Rüzgar jeneratörümü anlatacağım. Benim projelerimin özelliği daima artık ve hurda malzemeleri kullanmak ve yapabildiğim kadarını da kendim yapmaktır.
Mıknatısların itme ve çekme kuvvetlerinden yararlanarak çalışacağını umut ettiğim bir motor yapmayı düşünüyordum, Hala da öyle. Tabiki böyle bir motor için çok sayıda özdeş ve güçlü mıknatıslara ihtiyaç vardı. Hurdacıları gezerken  çamaşır makinelerinin pompalarının parçalandığını ve sadece bakır ve demir aksamının alındığını gördüm. Mıknatısların onlar için ekonomik bir değeri yoktu. Durumu onlara anlattıktan sonra kendilerinin mıknatıs çıkarıp satmak gibi bir hizmeti veremeyecekleri eğer bu işleri kendim yaparsam ücrette almayacaklarını söylediler. Şaka maka 300 e yakın çamaşır makinesi parçadım. Perendev motorunu da kendiminkini de prototip olarak denedim fakat çalıştıramadım. Elimde bulunan mıknatıslarla birşeyler yapmak istedim ve ortaya bizim 220 voltluk jeneratör çıktı. Rüzgar iyi estiği zaman avizenin mum ampulünü çok güzel yakıyor.

Otomatik çamaşır makinelerinin su pompalarından silindir şeklinde bir mıknatıs çıkıyor. Bu mıknatısın yarısı N ve diğer yarısı S Kutuplu  gerçekten güçlü mıknatıslar (Neodimyum gibi değil) Ayrıca bu pompadan çok güzel bir de bobin  çıkıyor.Yerden kazanmak için bobinin çekirdek kısmını rotora göre traşlıyoruz.
NOT: Bu kesme işlemini asla demir testeresi ile denemeyin. Kesseniz bile düzgün olmaz. Yüksek devirde kesme taşı ile başarabilirsiniz.

Bu işlem sonunda bu bobinlerden 6 tane hazırlıyoruz.Bu ön hazırlıkta yapacağımız önemli parça da rotordur. Rotor için 12 adet silindirik mıknatısı resimdeki gibi yerleştiriyoruz.İki disk arasına 12 mıknatıs NSNSNS  şeklinde yerleştiriliyor. Marangozların ani yapıştıran yapıştırıcısı ile mıknatıslarımızı sabitleştiriyoruz. Bu yapıştırıcıya  fazla güvenmeyin  rotor yüksek devir yapmaya başlayınca merkezkaç kuvveti ile mıknatıslardan birisi fırlarsa tüm rotor allak bullak olur. silindirik mıknatısların deliklerine denk gelecek şekilde diskleri delin ve bu deliklerden naylon ağ ipliği gibi bir iple zikzaglar yaparak  tüm mıknatısları sağlama alın.Bol bol yapıştıcı kullanın. Ayrıca  Tüm rotorun üzerine tek sıra halinde bu iple bir bobin sarıp meşhur tutkalımızla sabitleyin. Artık korkmadan takabilirsiniz. Tek korkunuz balans meselesi Yaptığınız sarımların ve kullandığınız tutkalın homojen kullanımına dikkat edin.Bir taraftaki küçük birağırlık farkı  yüksek devirde  jeneratörün  sarsıntılı ve sesli çalışmasına neden olur.


Sonunda işi şu hale getirin


Gelelim Dış muhafazasına  Tüm bobinleri ve ve ortasında rotoru koyabileceğiniz büyüklükte bir PVC boru uygun bir uzunlukta  kesiliyor. Kesilen bu borunun iki ucu için MDF den kapak yapılması lazım. Bu kapada ise rotorun rulmanları yataklanacak.
Bobinlerin aynı kutba gelenlerini birbirine paralel bağladım  Sonra da öbür grup ile  ortak bağlayıp iki uç çıkardım.
Eğer resimdeki gibi iki bobinle üretim yaparsanız rotorun dönmesi çok hafif zorlukta oluyor ama 6 bobin devreye girerse rotor gerçekten zor dönüyor fakat verimi de ona göre oluyor.
Sakın bu iki teli ağzınıza koyup, akım verip vermediğini denemeye kalkmayın. Hele jeneratör rüzgarda çalışırken açık kablolara sakın değmeyin. Gerçekten iyi çarpıyor!
Bazı arkadaşlar Amerikayı yeniden bulduğumu söyleyebilirler. Bu uğraşılar beni gerçekten gençleştiriyor. Zihin jimnastiği yaptırıyor herşeyden önemlisi zamanımı hoş geçirtiyor. Edindiğim bazı tecrübeleri  de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum. İznik çinisi ustası gibi, ölünce kafada mezara giren bilginin kime ne yararı var. 63 yaşında olan ben bu gibi uğraşıları olan insanları çok takdir ediyorum. Bu toplum bir yere gelecekse paylaşmasını öğreneceğiz ve dayanışma içinde olacağız.


Jeneratörüm ve kasnağı

ÜRETİME HAZIRDeneyecek arkadaşlara başarılar dilerimKaynaklar : Para harcamaya gerek yok, Dostlar sağolsun.
İhtiyaç Listesi : 12 adet mıknatıs , 6 adet Su pompası bobini, MDF parçaları , 2 adet rulman ve yatakları ,rotor mili ,torna tezgahı ve gerekli diğer el aletleri

Bir cevap yazın