2.4 ghz Patch (Yama) Anten yapımı

Bu gün kamera sistemim için bir patch anten yaptım yaparken de fotoğrafladım ki uçağa kamera yerleştirmeye meraklı arkadaşların menzili artsın işlerine yarasın

Melih bey in internet sitesindeki elektronik ile ilgili başka bir proje ise uzaktan kumandalı hobilerle uğraşanları sevindirecek türden.
Toprak plakası için plaketin üzerine 53.5 x 53.5 mm ebadında bir kare işaretleyip kesiyoruz.
Ayrıca 28x28mm lik bir plaka da aktif sinyal kısım için kesiyoruz.


Toprak plaketinin bir kenarından, sinyal plaketinin de karşılıklı iki tarafından diyagonali 5.5mm olacak şekilde bir kısmı kesip atıyoruz, son halleri aşağıdaki gibi görünüyor.


Hazır eski antenin kılıfını biraz zorlayarak açıyoruz, içinde toprak cuna bağlı geniş bir silindir kısım ve ileri doğru uzanan dalga boyuna uyumlu ince bir tel çıkar. Toprak plaketimizi bu silindire, sinyal ucunu da sinyal plaketimize uyacak çapta gelecek şekilde deliyoruz. Deliğin yeri sinyal plaketinde alt kısımdan 9.5mm yukarıda ve yatayda tam ortaya gelecek, toprak plaketinde ise sinyal plaketi tam olarak toprak plaketinin ortasına denk geliyor olmalı, en iyisi bu iki plaketi üst üste koyup bir klavuz delik açarak işe başlamak.Anten kılıfını yerine takıldığında içteki silindir azıcık dışarıda kalacka şekilde kesiyoruz.


Toprak plaketini silindire geçirip alt kısımdan anten kılıfına CA ile yaıştırıyoruz.
Üst taraftan da metal silindir ile bakır kaplı toprak plaketimizi birbirine lehimliyoruz.
Sinyal plaketini de ince tel içindne geçecek şekilde yerleştiriyor, toprak plaketi ile aralarında 4mm boşluk kalacak şekilde durması için bir parça köpük veya sıcak silikon çubuğundan kestiğimiz parçaları kullanıyoruz.


Son olarak aktif sinyal plakamız ile, eski antenin sinyal ucunu oluşturan teli birbirine lehimleyerek fazlasını kesiyoruz.


Antenimiz hazır.
Tel anten gibi dairesel değil ileri bakan yumurta şeklinde bir sinyal açısı var ama menzili çok daha uzun (3-4 kat) Ayrıca bu anteni 2.4 RC vericileriniz ile de kullanabilirsiniz ama anten daime uçağa bakıyor olmak zorunda olduğundan biraz tehlikeli.


Kolay gelsin
Kaynaklar : http://www.melihkarakelle.com
İhtiyaç Listesi : 2.4 ghz normal çubuk anten veya alıcımızın anten yuvasına uyacak uygun herhangi bir anten soketi. 6 cm x 10cm ebadından daha büyük bir parça bakır kaplı devre plaketi.

Bir cevap yazın