9 V luk adaptör ile gece lambası yapımı

Kullanmadınığınız 9 V luk adaptörün içeisine monte edeceğiniz LED ler ile gece lambası yapımı

Kullanmadığınız 9 Volt luk adaptörünüz varsa aşağıdaki proje ile sizlerde kolay bir şekilde LED lambalı bir gece lambası yapabilirsiniz.

9 V luk olmasa da başka bir adaptör kullanabilirsiniz. Bu durumda kullanacağınız LED lambalara düşecek olan gerilim değerlerinin uygun olması gerekmektedir.

Proje için gerekenler ;
1 adet 9 V luk adaptör,
3 adet LED lamba,İlk önce adaptör ün içerisini açıyoruz ve fazla kaployu kesip, kablonun uçlarını sıyırıyoruz.Led lambaları adaptör ün kapağına monte edeceğiz, bundan dolayı bu kapak üzerinde 3 adet led lerin girebileceği büyüklükte delikler açıyoruz. Bu delikleri led lerin çapına yakın yapmamız gerekmekte, çünkü led lambaları içeriden takacağız ve dışarıya fazla çıkmaması için bu deliklerden sıkı bir şekilde geçmesi gerekmekte.Sonra LEd lambalarımızı + ve – uçlarını uygun bir şekilde bağlayıp, adaptör kapağının arkasından, deliklerden geçiriyoruz.
Bu proje de 3 adet led lamba kullanıldı, bu lambalar birbirine seri bir şekilde bağlandı.
1 adet led in Voltajı 3.2 V, 3 adet i seri olarak bağlayınca, 9.6 V luk toplam gerilim yapar. Bizim kullandığımız adaptör de 9 v luk olduğu için sorun yok. Ama eğer led lerin toplam voltajı Adaptörün voltajından küçük olursa Led lambaları yakabiliriz.
Eğer daha az voltajlı adaptör kullanıyorsanız bu ledleri de ona göre seri-paralel bağlayabilirsiniz.


Örneğin eğer 6 V luk bir adaptör kullanıyorsanız, 2 adet LED lambayı seri bir şekilde bağlayabilirsiniz. Eğer 6 V luk bir adaptör üzerinde 4 tane led lamba kullanmak isterseniz o zaman bu 4 lambayı 2şerli seri ve bu seri bağlıları da paralel bağlamak gerekir.


Adaptör ün + kutubunu bu birbirine seri bağladığımız led lambaların + kutubuna bağlamak gerekir. Bu arada LED lambaların + ve – kutupları mevcuttur ve eğer bağlantıyı ters yaparsanız led lambanızı yakabilirsiniz.

Bu bağlantıyı da yaptıktan sonra adaptörün kapağını kapatıp denememizi yapabiliriz.
Gece lambamız hazır, evinizdeki adaptörü değerlendirmek için güzel bir proje.

İhtiyaç Listesi : 1 adet 9 V luk adaptör,3 adet LED lamba,

Bir cevap yazın