Alçıdan abajur yapımı

Plastik pet şişe ile yapacağımız kalıba dökeceğimiz alçı ile şık bir abajurun yapılması

Bu sitede yapım aşamaları resimlendirilen proje ile şık bir abajur sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç duyulanlar sitede şu şekilde belirtilmiş,
Pet şişe,
Plastik ilaç kutusu,
Pet şişe ile aynı uzunlukta içi boş yaklaşık 1 cm kalınlığında bir metal boru,
Bu metal borunun içerisinden geçecek bir elektrik kablosu,
Alçı (yada beyaz renkli çimento, yada benzer yapı malzemesi)
Lambanın takılması için duy,
Abajur un üst kısmı için uygun bir başlık.Öncelikle petşişemizin taban kısmına plastik ilaç şişesinin girebileceği bir delik açıyoruz. Bu deliği mümkün olduğunca düzgün açmamız gerek.


Petşişenin içerisini çok düzgün şekilde temizliyoruz.


Daha sonra metal boruyu (ki ucunun duy bağlanması için aşağıdaki gibi yiv li olması lazım-teknik terim olarak; klavuz açılmış olması gerekir) pet şişenin kapağını delip sıkıca geçiriyoruz.


İlaç kutusunun da dip kısmını metal çubuğa göre delip çubuğu geçiriyoruz. Plastik ilaç kutusunu da pet şişenin kesitiğimiz dip kısmına yerşeltiriyoruz.


Kalıbımız hazır artık içerisine alçıyı dökmemiz gerekir. Bu kalıba alçıyı döküp sonrasında ise plastik pet şişeyi ve plastik ilaç kutusunu kalıptan ayırıyoruz. Veee, abajurumuzun gövdesi ortaya çıkmış oluyor.


Sonrasında abajur un gövdesinin yan tarafına, kablonun ezilmemesi için içinden geçebileceği bir delik açıyoruz.


Abajurumuzun gövdesinin içinden kablomuzu geçirip duy ile bağlantısını yapıyoruz.
Abajur için uygun başlığı bulamazsak kendimiz tel ve ısıya dayanıklı kumaş ile yapabiliriz. Bu projenin orijinalinde belirttiğimiz başlık yerine plastik kova, kap kullanılmış olup estetik açıdan tamamen sizin kararınıza kalmış.
Son hali ile abajurumuz aşağıdaki gibi kullanıma hazır.


Not : Projenin orijinalinde alçı yerine plastik kullanılmıştır.


Projenin orijinal sitesini buraya tıklayarak ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Kaynaklar : http://www.popsci.com/diy/gallery/2009-04/diy-plastic-bottle-lamp-base
İhtiyaç Listesi : Pet şişe,**** Plastik ilaç kutusu,**** Pet şişe ile aynı uzunlukta içi boş yaklaşık 1 cm kalınlığında bir metal boru, **** Bu metal borunun içerisinden geçecek bir elektrik kablosu,**** Alçı (yada beyaz renkli çimento, yada benzer yapı malzemesi)**** Lam

Bir cevap yazın