Aluminyum kutulu içeceklerin kutularından ispirto ocağı yapımı

Kampta, doğada, küçük çaplı ısıtmalarda, evinizde yemek yaparken Eğer ucuz yollu bir ocak temin etmeyi düşünüyorsanız bu ocağı kendiniz yapabilirsiniz. Bu ocak için yüksek alkol oranlı parlamayan alkollü yakıtlar kullanabilirsiniz. En tavsiye edilen de ispirto dur.Kutu kola, soda, bira vb içeceklerin boş kutuları ile yapabileğimiz bu kendin yap projesinin çalışma prensibi şu şekilde; Yapacağımız ispirto içerisine koyulan alkol, ısı ile buharlaşmakta, buharlaşan alkol ocağın dışarısına çıkınca alev alarak ısıtma görevini gerçekleştirmektedir. Isınan ocaktaki buharlaşma gitgide arttığı için buharlaşma ve yanma miktarı da artacaktır. ** http://en.wikipedia.org/wiki/Beverage-can_stove ** sitesinden alınan resimler bu durumu çok güzel açıklamakta.***************


Yapım aşamalarına gelince;
Öncelikle kullanacağımız kutu içeceğin aluminyum un üzerindeki boyayı kaldırmamız gerekiyor,
aksi taktirde yandığı zaman koku oluşacaktır. Boyayı kaldırmak için ince zımpara ile hafifçe zımparalamak yeterli.Daha sonra yapacağımız ispirto ocağının boyuna göre kutuyu düzgün bir şekilde maket bıçağı yada hobi bıçağı ile kesmek gerekmekte.  


2 parça halinde olan ocağın alt ve üst kısmını aşağıdaki gibi birleştiriyoruz.Ocağın daha güzel gözükmesi için parlatma işlemine tabii tutabilirsiniz.
Daha sonra alt ve üst kısmını kestiğimiz bu 2 parçanın üstte kalan parçasından alevlerin çıkması için delikler açılması gerekli. Aşağıdaki resimde alevlerin çıkacağı delikleri rahatlıkla görebilirsiniz.
Bu delikleri açarken matkap, yada delici bir keski kullanabilirsiniz.Ocağımız bu haliyle bitmiş vaziyettedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ocağı sağlıklı yanması için önceden birazcık ısıtmakta fayda var. Bu ısıtma işlemini ocağı direk çakmak, kibrit, vs. gibi ısıtıcı ile ısıtarak yapabiliriz.

Ocağı yakmak için içerisine ispirto koymamız lazım. İçerisine ispirtoyu koyarken dikkat etmeliyiz, etrafa sıçrayan, damlayan ispirto ciddi yangınlara sebep olabilir !
İçerisine ispirtoyu koyduktan sonra ispirto hızlı bir şekilde ( soğuk ortamda olsa bile ) buharlaşacaktır. Bu ilk ateşi yakarken parlama anlamına gelir, bu aşamada dikkat etmeliyiz.
BU PROJEYİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. YANICI, KESİCİ ÖĞELER İÇERİR, KÜÇÜK YAŞTAKİ PROJE TAKİPÇİLERİNİN BU PROJEYİ YAPMAMALARI GEREKMEKTEDİR.Bir cevap yazın