Bebeklerin El ve Ayak izlerini kaydetmeniz için güzel bir proje

Bebeklerinizin el izlerini yahut ayak izlerini kaydetmeniz çocuğunuzun gelişimini görebilmeniz için çok özel bir yoldur.

Çocuğunuzun ayak izlerini ona yıllar sonra hediye etmek istemezmiydiniz?
İlk önce çimentoyu, (paketindeki talimatlara göre) su ile karıştırıyoruz. Tercihen plastik bir kabın içerisinde, plastik eldivenlerle karıştırmakta fayda var.
Daha sonra cimentoyu içerisine dökeceğimiz kalıbı (ki bu küçük bir kap yada leğen türü birşey olabilir) WD40 sprey yağ ile yada o yok ise zeytin yağı ile yağlıyoruz ki, çimento kalıba yapışmasın. Yağladığımız kalıbın içerisine çimento karışımını dökerek üzerini kredi kartı vb bir cisim ile düzeltiyoruz.


Daha sonra üzerini düzelttiğimiz karışımın üzerine bebeğinizin ayağını batırarak izini çıkartabilirsiniz. Ama öncesinde bebeğinizin ayağını zeytin yağı ile hafifçe yağlamanızda fayda var. Cimento yapışmasın ve çıkacak olan iz düzgün çıksın.
Kurumaya bıraktığımız bu kalıp tahmini olarak 2-3 gün içerisinde tamamen kurur. Dilerseniz bebeğinizin el izini de aynı şekilde çıkartabilirsiniz. Hatta eğer daha küçük ve ince kalınlıkta bir kalıp kullanırsanız bu ayak ve/veya el izini duvara bile asabilirsiniz. Ayrıca bu çıkartmış olduğunuz ve kuruttuğunuz izi istediğiniz renk boya ile boyayabilirsiniz.
Bir cevap yazın