Bilgisayar kasa fanı için hız kontrol devresi

Bilgisayarınızın kasasının içerisindeki fanlar bazen haddinden fazla gürültü yaratabilmektedir. Bu sinir bozucu durumu önlemenin bir yolu da kasa içerisindeki kasa içi hava akışını sağlayan fanın hızını ayarlayabilmektir.

Bu fan hızını ayarlayabilmeniz için yapmanız gereken işlem aslında çok basit;  Fan a gelen 12 V luk akımı bir reosta ile kontrol etmek. Reosta nedir diyenler buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilir.

Reosta; değiştirilebilir bir dirençtir. Reosta ile, reostayı bağladığımız devrenin akımını kontrol edebiliyoruz. Reostayı çevirerek reostanın direncini artırdığımız zaman geçen akım miktarı azalacağı için bağlı olan fan ın hızı azalacaktır.

Bu proje için devreye bağlayacağımız bir reosta gereklidir. Bu reosta en az 20 Ohm luk olmalıdır.
İhtiyaçlarımız;
Bilgisayar kasası içerisindeki kablolama sisteminde sarı kablo 12 V voltajdadır, Kırmızı kablo ise 5 V voltajdadır.Bize 12 V gerek olduğu için bu reostayı aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi sarı kabloya seri olarak bağlıyoruz.


Reostanın 3 bağlantı noktası vardır. Bunlardan ortadaki bağlantı noktası ortak olup diğeleri ise reostanın yönünü belli eder. Örneğin 1 tanesinde saat yönüne çevrildiğinde akım azalırken, diğerine bağladığımızda saat yönüne çevrildiğinde akım artar.


Resimde gözüken kırmızı kablo yalıtıcılarını kullanmakta fayda vardır. Çıplak kabloların kasa içinde bir yere değmesini önlemiş olacağız.Bu reostayı kasanın arkasına açacağınız bir delikten dışarı çıkartabileceğiniz gibi, kasanın ön tarafındaki 5.25 lik kapaklardan birisine de monte edebiliriz.Kasanın arkasına monte edilmiş hali;Kasanın önüne eklenmiş hali;


Bir cevap yazın