Bilgisayar kasasına, müziğe göre yanıp sönen led lamba yapımı

Bilgisayarınızda müzik dinlerken kasanızın içerisinde, müziğin ritmine göre yanıp sönen led lamba istiyorsanız bu proje size göre.

http://www.danielandrade.net/2005/12/06/howto-blinking-leds/ sitesindeki proje ile bilgisayar kasasının içerisinde dinlediğiniz müziğe göre yanıp sönen ledleri ekleyebileceksiniz. Üstelik kasanın içerisindeki dahili elektrik kabloları ile dahili olarak bilgisayardan güç alabileceksiniz.


Gerekli malzemeler
4 LED lamba
P2 Kulaklık soketi
2 pozisyonlu switch
TIP31
Eğer isterseniz led leri içerisine koymak için siyah bir kutu
Kablo, lehim, pense,
Eğer üzerinde birleştirecekseniz delikli kart yada bakır levhaBu proje bilgisayarınızdaki 12 V+ elektriği kullanır.


Devrenin şeması ve devre bağlantıları aşağıdaki gibidir.Kendin yap


Siyah kutu üzerinde 4 tane led için delik deliyoruz, 2 pozisyonlu switchimizi de kutu üzerinde açtığımız delie monte ediyoruz.2 pozisyonlu switchi, Tip31 i ve ledleri aşağıdaki gibi bağlıyoruz.

Kendin yap


P2 kulaklık soketinde 3 çıkış vardır, sol kalan, sağ kanal ve toprak. Bundan dolayı biz sol veya sağ kanalı tercih etmek durumundayız. Unutmamalıyız ki eğer kulaklığın sağ kanalına bağladıysak, bilgisayarda sağ kanal açık ise yada müziğin sesi sağ kanaldan geliyor ise o zaman led ler yanar. Tersi de doğrudur. Sol kanal için 🙂

2 yönlü switch ile 1. durumda ledler müziğe göre yanıp söner, 2. durumda ise ledler sürekli yanar.

Tüm elemanlar bağlanmış halde,İşlemi bitirdik, bilgisayarın 12 V luk kablolarına bağlayabiliriz.
Kaynaklar : http://www.danielandrade.net/2005/12/06/howto-blinking-leds/
İhtiyaç Listesi : 4 LED lamba **** P2 Kulaklık soketi **** 2 pozisyonlu switch **** TIP31 **** Eğer isterseniz led leri içerisine koymak için siyah bir kutu **** Kablo, lehim, pense, **** Eğer üzerinde birleştirecekseniz delikli kart yada bakır levha

Bir cevap yazın