Bisiklet için 400 lumenlik bisiklet farı yapımı

Bisiklet sürüşünün güvenliğini arttırmak için 400 lümenlik bir far yaparak güvenliğinizi arttırmak, fark edilmek istemez misiniz?

Mtbr.com sitesinin forum sayfalarında yapılan bu far projesi bisiklet sürücüleri için oldukça faydalı olacaktır.
Bu yapılan farın gücü toplamda yaklaşık 200+200 den 400 lümen civarında. Bu güç 100 watt lık kor ampüllerin aydınlatmasının neredeyse yarısına eşit. Bu aydınlatmayı odaklayarak yaptığı için de kor lambalardan daha verimli.!

Öncelikle bu projede kullanılan Led lerin sıradan led lambalar olmadığını hatırlatmak isterim. Bu led lambalar power led türünden olup, diğer ledler ile karşılaştırılmayacak ölçüde çok ışık verirler.

Proje için gerekli olanlar;
+ 1 adet küçük aluminyum kutu ve bu kutunun arkasına uyacak bir plastik kapak (bu kutunun içerisine led lambalarımızı koyacağız.)
+ farın ön kısmı için uygun ölçülerde pleksiglass
+ 2 adet CREE R2 Standartında power led, buradan alabilirsiniz http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15943
+ 2-3 amper akımı kaldırabilecek kablo,
+ lehim makinası,
+ 1 adet dokunmatik düğme, bu adreste mevcut (http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5632)  (bunun yerine standart açma kapama düğmesi de kullanılabilir.)
+ ALuminyum kutuya pilden gelen elektrik jak ına uygun bir adaptör girişi,
+ 1 adet 4-18 volt arası, power led sürücüsü (Bu sürücü powerled lere yereli akımı sağlamakla görevlidir. elektronik bir parçadır) Buradaki sayfada onlarca çeşiti mevcut (http://www.dealextreme.com/products.dx/category.917)
+ 2-3 cm uzunluğunda sert sanayi tipi cırt bantlardan
+ Bisiklete montaj için yine dealextreme.com sitesinden temin edilebilecek her bisiklete uyarlanabilir far taşıyıcısı,
+ 2 adet ışık yansıtıcı yuva (optik diye de geçer)

Önce power ledlerimizi ışığı yansıtacak olan yuvalarına yerleştirip bu yuvaları da aluminyum kasanın içerisine yerleştiriyoruz. Bu ledlerin arka yüzeyleri ısıyı yaymaya uygun oldukları için ledlerin arka yüzeylerine gelecek şekilde aşağıdaki aluminyum ek parçayı da aluminyum kasanın içerisine arkadan sıkıştırıyoruz. Aluminyum kasa kullanılmasının nedeni fazla ısınmadan dolayı power ledlerin yanmamasıdır. Power ledler çık fazla ışık ve ısı verir. Fazla ısının bir şekilde emilmesi gerekmektedir.Power led lambaları birbirine seri olarak bağlıyoruz.Sonrasında bu aluminyum kasanın arka kısmına uygun bir plastik parça bulup bu plastik parçanın üzerine de açma kapama düğmesini ve pilden gelen elektrik jak ının gireceği adaptör jakını yerleştirip silikon yada uygun yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz.


Pleksiglass malzemeyi uygun bir şekilde aluminyum kasanın önüne Ledleri koruması için yapıştırıyoruz.
Sonrasında ise power led ler iler açma kapama düğmesi arasına “power led sürücüsü” nü yerleştirmek gerekecek.
Bunu aşağıdakine uygun bir bağlantı ile yapmak mümkün. Ama power led in ve Led sürücüsünün + ve – kutuplarına dikkat etmek gerekir.

Plastik kapağı kapattıktan sonra aluminyum kasanın alt kısmında cırt bantımızı yapıştırıyoruz. Aynı zaman da bisiklet far tutucusuna da cırt bantımızı yapıştırıyoruz. Bu şekilde farı, tutucuya monte etmemiz kolaylaşacak.Daha sonraki aşamada uygun 3,6 V luk özel pilleri paralel bağlayarak oluşturacağımız bataryamıza uygun bir adaptör jak ı takarak fenere bağlayabiliriz.


Sağlanan ışığın ne kadar kuvvetli olduğunu aşağıdaki 2 fotoğrafdan anlayabilirsiniz.


Önce


Sonra


Proje mtbr.com un forumlarındaki msxtr kullanıcı adlı üyenin projesi olup orijinal haline ve daha teknik bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Kaynaklar : http://forums.mtbr.com
İhtiyaç Listesi : ***** 1 adet küçük aluminyum kutu ve bu kutunun arkasına uyacak bir plastik kapak (bu kutunun içerisine led lambalarımızı koyacağız.)***** 2 adet CREE R2 Standartında power led, buradan alabilirsiniz http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15943***** 2-

Bir cevap yazın