Bisiklet jantından sehpa yapımı

2 adet darbesiz bisiklet jantıntan sehpa yapımı hakkında bir bisiklet ve geri dönüşüm projesi

2 adet darbesiz bisiklet jantını (benimki 26 inç) birbirine yarı mesafede, eşit jant delikleri bırakmak şartıyla iç içe geçiririz.(İçte kalan jant esneyerek elips şeklinde jantın içine oturur).
Jant deliklerine uygun ince 2 adet vida ve somunları ile jantları birbirlerine sabitleriz. Jantın en alt sibop deliğine sehpa ayak sabitlemesini uygun vida ve somunlarla yaparız. Ben bu vidayı bisiklet arka teker göbek vida ve somunları ile yaptım.
Bisiklet arka milim geniş olduğu için sibop giriş deliğini biraz genişlettim. İnce vida olursa tam uyar.sehpa tablasını ince suntadan kestim (kıl testere ile).
Eski bir dolap altlığını sehpa altlığı olarak kullandım.sehpa tablasının sağa sola eğilmemesi için eski bir bisiklet maşası (24 jant) aralıklarını açtım. Maşa borusunu kestim.maşa borusu ve sehpa ayağını birbirine sabitledim. Bisiklet maşasının oynamaması için eski bir gidon boynu kullandım. Bunu kestiğim maşaya çaktım (gidon boynunun gidon borusuna geçme yerini kestim).

Kendin Yap, bisiklet jantından sehpa yapımı, www.kendinyapsitesi.com
Kendin Yap, bisiklet jantından sehpa yapımı, www.kendinyapsitesi.com

İhtiyaç Listesi : 1-eski bisiklet maşası (24 jant)2-2 adet eski bisiklet jantı.(26 jant)3-bisiklet göbek mili ve vidaları.4-uygun ölçüde sunta parçası.5-jant deliğine uygun 2 adet vida ve somun.

Bir cevap yazın