Bisikletleri evde saklamak için bisiklet askısı yapımı

Bisikletinizin ömrünü arttırmak, dış hava koşullarına maruz bırakmamak için yapılması gereken ilk şey onu kapalı ortamda güzel bir şekilde saklamak olmalıdır. Kapalı yerlerde saklarken ise bisikletinizin ortalıkta yer kaplamaması için asmak en iyi çözüm olur. Bu proje ile kapalı bir ortamda bisikletinizi güvenli bir şekilde asabileceğiniz bir bisiklet askının yapımı anlatılmakta.

Bu proje http://www.ikeahacker.blogspot.com/ sitesinde anlatılmıştır. Proje yapımında ikea dan temin edilmiş malzemeler kullanılmış, fakat siz bu malzemelere benzer malzemeler kullanabilirsiniz.
 
Bu arada bu malzemelerin çoğu ikea Türkiye deki mağazalarında bulunmuyormuş !!!!!!!


Gerek duyulan malzemeler ve yapımı ;

Yerden tavana kadar uzanabilecek uzunlukta, bisikletin ağırlığını kaldırabilecek dayanıklılıkta birboru ;


Bu boru bisikletin tüm yükünü üzerinde taşıyacak, onun için tavan ve zemin e iyi bir şekilde sabitlenmeli, ! Eğer isterseniz duvada da sabitleyebilirsiniz.

Bu boruyu tutabilecek çapta ucu delikli bir kelepçe;


Bu kelepçeyi biraz önceki ana taşıyıcı olan boruya monte ediyoruz, sağlam olmasına özen gösteriyoruz. Çünkü bisikletimiz bu kelepçe sayesinde askıda duracak.


Daha sonra bu kelepçeye uygun şekilde aşağıdaki aluminyum profili, aluminyum doğramacılardan kestiriyoruz.
2 adet, bisikletin ağırlığını kaldırabilecek ölçü ve dayanımda askı aparatları. (Metal yada plastik olabilir)Bu askı aparatını biraz önceki aluminyum profilin  uç kısımlarına 2 adet olarak uygun civata ile monteliyoruz. Bu kanca eğer metal ise iç kısımlarına bisikletinizi çizmemesi için plastik yada lastik parça ile kaplama yapabilirsiniz. En kolayı ise kullanmadığınız bisiklet tekerinin iç lastiğini uygun şekilde kesip, kancanın içerisine bali türü yapıştırıcılar ile yapıştırabilirsiniz.


Diğer bir şekilde; boru yerine ahşap kalas da kullanabilirsiniz. Duvara monte ettiğiniz ahşap kalasın üzerine kancalı aluminyum parçayı monte edebilirsiniz.

Kolay gelsin….

Bir cevap yazın