Boş teneke içicek kutularından sıcak hava paneli yapımı

Güneş enerjisini evinizde ısıtma sistemi olarak kullanmanıza olanak sağlayabilecek bir proje.

Güneş neredeyse sonsuz kabul edilebilecek bir enerji kaynağı, herşeyden önemlisi bedava! Peki biz bu enerjinin ne kadarını günlük yaşantımızda kullanabiliyoruz. ????

Türkiye de pek yaygın olmasa da yurt dışında ve özellikle Avrupa ve Amerika da evleri güceş ile ısıtmak artık neredeyse bir zorunluluk hale geldi. Ve insanlar artık hobileri ile bu ısıtma işini bir araya toplayıp kendin yap ısınma sistemleri ile kendi ihtiyaçlarını çok kolay yöntemlerle giderebiliyorlar. İşte bu sitedeki proje de bu tür ısıtma sistemlerine çok güzel bir örnek.

Proje, teneke kutuların içerisindeki havanın ısınarak yukarı doğru yükselmesi ve bir boru yardımıyla evin içerisine yönelendirilmesini amaçlamakta. Gelelim projenin resim ve anlatımlarına ….

İhtiyaç duyulan malzemeler,
Yeterli adette boş teneke kutu içecek şişesi (50-100 adet arası olabilir)
Siyah boya, tercihen mat siyah. (Parlak olursa gelen ışınların bir kısmını yansıtabilir, bu da verimi düşürür),
50X70 boyutlarında (ki bu sizin projenizde değişik olabilir) kutuları içerisinde barındırabilecek bir tahta panel,
Bu panelin arka yüzeyini kaplayacak köpük (strafor),
Bu panelin arka yüzeyini kaplayacak ısı yansıtıcıları ,
Bu panelin ön yüzeyini örtecek bir cam,
Kutuları birbirine yapıştırmak için koli bandı,


Öncelikle kullanacağımız teneke kutuların deliksiz olan tabanlarına matkap yardımıyla delikler açıyoruz. Bu şekilde delik açarak, ısınan teneke kutuların içerisindeki sıcak havanın yukarıya doğru diğer teneke kutu içerisine geçmesini sağlamış oluyoruz.
Delik açıp sprey ve mat siyah renkde boyadığımız kutuları koli bandı ile birbirine bantlıyoruz.
Bu işlemi yaparken mümkün olduğunca birbirine teması kesmemeye dikkat ediyoruz. Çünkü ısı transferi sırasında teneke kutulardan sıcak hava sızmasın.

Daha sonra 50X70 boyutlarında aşağıdaki gibi bir paneli hazırlıyoruz. Bu paneli tahtadan hazırlayabileceğimiz gibi, Strafordan yani köpük malzemelerden de hazırlayabiliriz. Bu panelin ön yüzeyine cam ilave ediyoruz. Bu sayede dışarıdan esebilecek rüzgar gibi hava akımlarının bizim siyah kutuların soğumasını engellemiş olacağız.Bu paneli yaparken panelin alt kısmına yanlara 2 adet hava girişi, üst kısma da 1 tane havanın çıkışı için delik açmamız gerekir.
Kutuların siyah kısımları panelin ön yüzeyine gelecek şekilde panelin içerisine diziyoruz.
Daha sonra panelin arka kısmının yalıtımı için yansıtıcı panel ve strafor köpük koyup karton ile panelin arkasını kapatıyoruz.Panelimiz artık hazır.


Bu paneli evimizin güneş gören penceresinin alt kısmına koyup, üstteki delikten çıkacak olan sıcak havayı da penceremizin uygun yerinden odamıza yönlendirebiliriz. Bunun için aluminyum boruları kullanabiliriz. Hatta eğer imkanımız var ise bu sıcak havayı daha verimlik yönlendirmek için araya ufak çaplı bir pervane ekleyebiliriz.


Kaynaklar : http://ecotechdaily.com/2009/07/01/free-heat-from-an-old-window-and-some-soda-cans/
İhtiyaç Listesi : Yeterli adette boş teneke kutu içecek şişesi (50-100 adet arası olabilir)
Siyah boya, tercihen mat siyah. (Parlak olursa gelen ışınların bir kısmını yansıtabilir, bu da verimi düşürür),
50X70 boyutlarında (ki bu sizin projenizde değişik olabilir)

Bir cevap yazın