Bozuk ve ucuz ışıldakları USB den kullanma

Elektronik devresi ve bataryası bozuk LEDli ışıldakları USB den kullanmak için hazırlanmış bir proje

60 ledli ışıldağı uzun zamandır kullanmıyordum. Bataryası bitmiştir diye fişe taktım. Şarj için gerekli enerjiyi sağlayan devresi trafo içermeyen sadece seri bir kondansatör ve köprü diyottan ibaret olduğu için anahtarı açık konumda takınca “cozzzz” ! Biraz duman biraz yanık devre kokusu…

Bozuk ve Ucuz Isildaklari USBden kullanma

Pilleri avometre ile ölçünce tamamen bitik olduklarını gördüm. Elektronik devreyi onarmak ve yeni batarya almak yeni ışıldak fiyatına geliyordu. Ben de hiç değilse 60 Led’i değerlendireyim dedim. Geceleri odamda bilgisayar kullandığımda sadece ekran ve klavyemi aydınlatacak ledli bir düzenek yapmayı düşündüm.

Bunun için ilk önce Ledlerin bulunduğu üst panele baktım. Ledlerin bulunduğu panelde 220 ohm direnç bulunmaktaydı. Batarya grubu ise 6 V gerilim veriyordu. 220 ohm direnci kaldırıp bozuk mouse’dan elde ettiğim USB kablosunu şekilde dörüldüğü gibi lehimledim (Not: Yüksek ışıklı ledler 3.5-4 V civarı çalışır. USB’den gelen 5 V direk bağladığımda sorun teşkil etmedi. En azından 4 aydır bu şekilde kullanıyorum, hala çalışıyor)

Bozuk ve Ucuz Isildaklari USBden kullanma

Ancak ledlerin bulunduğu paneli bilgisayara tutturmak sorun oluşturuyordu. Bunun için büyük kıskaçlar, 2 mmlik bakır tel hatta geniş elektrik bandı ile yapıştırma gibi yolları denedim. Her birinin çeşitli dezanatajları vardı (kıskaçlar laptop ekranını çatlatacak kadar sertti, bakır tel zamnala eğişliyor ve elektrik bandını söktüğümda monitörün arkası yapışkan kalıyordu). Son çare olarak 2 alüminyım plaka buldum. Bunları kargaburun ve pense yardımıyla aşağıdaki resimdeki gibi şekillendirdim.

Şekildeki;
1 nolu kısım ledli paneli tutacak kısım
2 nolu kısım laptop monitörünü alttan kavrayacak kısım (ledli panelin ağırlığı ile ileri/geri hareket etmesini önler)
3 nolu kısım ise laptop monörünü üstten kavrayacak kısımdır.

Bozuk ve Ucuz Isildaklari USBden kullanma

Bitmiş hali aşağıdaki resimdeki gibidir. Yukarıda belirttiğim 2 ve 3 nolu kısımların tam olarak yerleşmiş hali kırmızı oklarla gösterilmiştir. Kat yerlerini yaparken sağ ve solun simetrik olmasına dikkat edin.

Bozuk ve Ucuz Isildaklari USBden kullanma

Faydalı olması dileğiyle…
İhtiyaç Listesi : 1 adet led panel (elektronik kısmı arızalı ucuz ışıldaklardan temin edilebilir) , 1 adet USB kablo (bozuk mouse vb cihazlardan temin edilebilir, 2 adet 20 cm uzunluğunda 3 cm genişliğinde ve 1 mm kalınlığında alüminyum plaka

Bir cevap yazın