DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapımı

Bu proje ile dslr makinemizde kullanabileceğimiz bir kablolu deklanşör yapacağız

Bu projede sadece birkaç parça kullanarak 2.5mm girişli DSLR makinelerde kullanabileceğimiz bir kablolu tetikleyici yapacağız.
Not: Bu tip girişe sahip makinelerde bir odaklama bir de çekme kontağı mevcuttur. Fakat bir kablolu deklanşöre ihtiyaç duyduysak zaten ya ışıkla boyama yapacağız ya da timelapse yapacağız. Bu tip çekimlerde de zaten odakladıktan sonra odak sabit tutulur. Bu nedenle projemde odaklama kontağını kullanmaya gerek duymadım. Ama kullanmak isterseniz görselde gösterdiğim kontağı da kullanarak çift aşamalı bir buton ve ayrı bir odaklama butonuna bağlayabilirsiniz. Tasarım tamamen size kalmış.

DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapimi : www.KendinYapSitesi.com

MALZEMELER:
*2.5mm kulaklık jakı
*Tercihimize göre bir buton
*İstediğiniz uzunlukta kablo
*Hobi tahtası veya kontrplak
*Tahtayı işlemek için maket bıçağı, yapıştırıcı, zımpara vs.

İşe elimizle kavrayacağımız gövdeyi yaparak başlıyoruz. Burada boyut size kalmış ama şekli ters bir piramit gibi olursa kavramak daha rahat olur. Bu gövdeyi yapmak için 3 tane ikizkenar üçgen parçayı kesip kenarlarını uygun açıda zımparalayarak birbirine yapıştırıyoruz ve bir kutu elde ediyoruz.

DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapimi : www.KendinYapSitesi.com

Sonra sivri kısmından 5mm kadar keserek kabloyu geçirecek kadar bir delik elde ediyoruz ve kabloyu buradan geçiriyoruz.

DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapimi : www.KendinYapSitesi.comKablonun bir ucuna butonu diğer ucuna da jakın uygun kontaklarını bağlıyoruz ve lehimliyoruz.

DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapimi : www.KendinYapSitesi.com

Şimdi kutumuzu kapatıyoruz ve kapattığımız parçaya kare şeklinde bir delik açıp butonu yerleştiriyoruz ve yapıştırıcıyla sabitliyoruz.
Artık bitti sayılır şimdi istediğimiz renkte kaplıyoruz. Şu an elimde sadece sarı film olduğu için renksiz bırakmak istemedim ve kapladım ama daha iyi renkler de seçilebilir. İşte son hali

DSLR makineler için kablolu tetikleyici yapimi : www.KendinYapSitesi.com
İhtiyaç Listesi : *2.5mm kulaklık jakı*Tercihimize göre bir buton*İstediğiniz uzunlukta kablo*Hobi tahtası veya kontrplak*Tahtayı işlemek için maket bıçağı, yapıştırıcı, zımpara vs.

Bir cevap yazın