Düşük devirli jeneratör yapımı Bölüm 1

Dikey türbinler için planlanan düşük devirlerde çalışan bir jeneratör yapımı

Dikey Eksenli jeneratörler düşük devirlidir. Devir arttırmak için eklenen her sistem beraberinde bakım ve arıza getirir. Bu jeneratör düşük devirli olduğu için direkt olarak türbine bağlanır.

Gerekli malzemeler
2 adet 6205 rulman,anamil için demir boru,36 adet bobin,72 adet mıknatıs,3 adet 15-20 amperlik köprü diyot.MDF ,vida,spreyli japon yapıştırıcı ,el aletleri ve TORNA Torna yoksa yapılamaz.

Lütfen videoyu dikkatlice izleyiniz.
Yapımda dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar şunlardır.
+ Kesim işlerini mobilyacıda yaptırınız,
+ Bobinler her kademede seri bağlıdır. Bobinlerin uçlarını ters bağlamayın. Örn tek bobin 2 volt veriyorsa ikinci bobinle 4 volt vermelidir. Ters bağlarsanız birinin ürettiğini, ötekisi nötr yapar sonuçta 0 volt alırsınız.
+ Ölçü aletiniz el altında olmalıdır.
+ Jeneratör ana mili, iki fonksiyonludur ilki jeneratör rotoruna yataklık yapar, ikincisi dikey eksenli türbine yataklık yapar. Bu bakımdan mil uzunluğunu en az 1 metre olarak torna ettirin.
+ Rotor mıknatısları 6x20x3mm olduğu gibi 10x20x2mm de olabilir. mıknatısların aralıkları eşit olmalıdır eşit olmazsa akımda kırpışmalar olur.
+ Rotor tam tornasında ve salgısız yalpasız, tam balansında dönmelidir. Bu bozuksa akım azalır çoğalır.
+ Üretim bobinleri bildiğimiz otomatik çamaşır makineleri pompa bobinleridir. Hurdacıdan alırken üzerindeki orijinal sargısı ile alırsanız fazla fiyat isterler. Zaten bu ince sarım bobini almayacağım diyerek bana bobin demiri ve boş plastik makarası lazım derseniz işi ucuza kapatırsınız. Onun için yanınızda proje bıçağı ile gidip telleri keserseniz, bakır malzeme ürettiğiniz için hurdacı buna memnun olur. Belki sizden para da almaz.
+ Bu boş bobinlerin makaralarına 0.35 ile 0.40 lık bobin telini düzgün şekilde sarın. Sarım sayısı kritik değildir. Yaptığım deneylerde tek bir kademe(12 bobin) saniyede 2 dönmede 5 metre ledi gayet güzel besledi 9-14 volt arasında rüzgara göre akım verdi.

Jeneratör filminin 2. kısmında trifaze ayarlarını ve bitmiş halini göreceksiniz. Ancak biraz zaman var. Fikir almak isterseniz çekinmeden sorun. Hepinize kolay gelsin.
İhtiyaç Listesi : 2 adet 6205 rulman,anamil için demir boru,36 adet bobin,72 adet mıknatıs,3 adet 15-20 amperlik köprü diyot.MDF ,vida,spreyli japon yapıştırıcı ,el aletleri ve TORNA Torna yoksa yapılamaz.

Bir cevap yazın