Eski bilgisayar güç kaynaklarından ev tipi güç kaynağı yapımı

Eski bilgisayarınızın kasasının içerisindeki güç kaynağını kullanarak değişik gerilimlerde elektrik güçleri elde edebileceğiniz bir güç kaynağı yapımı

Bu forumdaki konuda bahsedilen güç kaynağını değerlendirme projesi, hem eskileri değerlendirme, hemde ucuz yollu güç kaynağı elde etmek için oldukça faydalı olduğu için sizlerde paylaşmayı uygun bulduk.
Ahmet Kasapoğlu nun bu projesi ile eskimiş yada bir yerden elinize geçmiş olan fakat çalışır durumdaki güç kaynaklarından farklı voltajlarda elektrik elde etmenizi sağlayacaksınız.

Yeni tip (ATX) bilgisayar güç kaynaklarında 9 farklı renkte kablo bulunur. Bu kablolar ve verdikleri voltajlar şu şekildedir;

Kırmızı +5V
Sarı +12V
Siyah Ground yani eksi
Beyaz -5V
Mavi -12V
Turuncu +3,3V
Mor +5V (güç kaynağı kapalı dahi olsa, akımı düşütür, işimize yaramaz)
Gri PSU nun voltaj kontrolünü yapması için kullandığı mesaj kablosudur, işimize yaramaz
Yeşil kablo (Güç kaynağını çalıştırmak için gereklidir, işimize yaramaz)


Proje için güç kaynağının üst kısmına monte edeceğimiz bir plastik kutuya ihtiyacımız var, bunu elektrikçilerden değişik ölçülerde temin edebilirsiniz.

Öncelikle güç kaynağının içinden çıkan aynı renk kabloların uçlarını birleştirmemiz gerekmektedir.
Birleştirdiğimiz kabloların uçlarını aşağı gibi plastik kutunun içerisinden çıkacak olan civatalara monte ediyoruz. Kabloları direkt olarak civatalara lehimleyebileceğiniz gibi, resimdeki gibi bağlama elemanı da kullanabilirsiniz.
Üstteki resimde de görüleceği gibi güç kaynağının çalışıp çalışmadığının kontrolü için plastik kutuya LED lamba monte edebilirsiniz. Bu şekilde gücü açtığınızda Led lerinizin yanması ile güç kaynağından elektrik gelip gelmediği anlaşılabilir.
Bu led lambaları bağlamak için 3.3 V veren Turuncu kabloyu kullanabilirsiniz. Led lerin + ve – uçlarına dikkat ederek + ucu Turuncu ya, – ucu da herhangi bir siyah uca bağlamanız yeterlidir. (Bütün siyah uçlar – dir, yani toprak)

Plastik kutunun kenarına aşağıdaki resimdeki gibi bir açma kapama düğmesi yerleştirilir. Bu düğmenin bir ucuna yeşil renkli kablo, diğer ucuna ise siyah renkli kablo bağlanarak kutunun kenarına monte edilir.


Plastik kutumuzun üzerine deldiğimiz deliklerden geçirdiğimiz civataların arkalarına da somun takarak plastik kutu üzerine sabitliyoruz.Güç kaynağımız hazır, Timsah uçlarımızı kullanarak artık istediğimiz voltajı alabiliriz.


Bu arada -5 ve -12 kabloları ne işe yarar diyenler için;
bir kablodan +5 diğerindende -5 i sisteme bağlarsanız +10 V elde edersiniz. Buna benzer olarak  +5 ve -12 kablolardan +17 v alınabilir, yada -12 ve +12 kablolarından +24 V alınabilir.

Kaynak siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Kaynaklar : http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=1897
İhtiyaç Listesi : Eski güç kaynağı (Atx), kablo, lehim makinası, 3 adet vida ve somun, Led lamba, PSU ya uygun plastik elektrik kutusu,

Bir cevap yazın