Eski bisiklet zincirinden bisiklet kilidi yapımı

Bu projemizde bisikletimiz için eski bisiklet zincirinden kilit yapıyoruz.

Bu yazımızda bisikletimiz için eski bisiklet zincirinden kilit yapıyoruz.Projemiz oldukça basit 
İsterseniz 5 lira isterseniz de 5000 lira olan bir kilit kullanın, bütün kilitler biraz zaman harcanınca açılacaktır. Kilitlerin kalitesini belirleyen esas etmen; kilidin anahtarsız açılma süresiyle belirlenir. Bütün bisiklet kilitleri için ortak nokta, bisiklet kilidi bisikletinizin çalınmasını engellemez. Sadece çalınma süresini değiştirir. Projemizdeki gibi farklı bir kilit tekniği ile kilitlenen bisiklet ise; hırsızı hazırlıksız yakalayarak bisikletinizin çalmasına engel olacaktır.

Kendin Yap, Eski bisiklet zincirinden 5 dakikada Bisiklet Kilidi , www.kendinyapsitesi.com

Kablo keskisi, demir makası yada yan keski ile bu zincire zarar veremeyecek; yanında bisiklet kilitlerini açmak için taşıdığı ekipmanların hiç biri bu zinciri açmak için işe yaramayacağından, bisikleti çalmaktan vazgeçecektir. 

Projeyi değerlendirmek isteyen okuyucularımızın dikkat etmesi gereken bir kaç noktayı sıralayacak olursak;

1- Kilidi kullanırken zincirin kıvrılma yönü haricinde eklemleri zorlamayın. Çünkü zincirin eklem yönünün tersine hareketler zamanla zinciri güçsüzleştirecektir.

2- Bisikleti bu kilit ile sadece gövdesinden ve yerden yüksekte kilitleyin.  Böylece bisikletinizi çalmak için zinciri kırmaya çalışan hırsızlara, yer gibi güçlü bir dayanak noktasını kullanma şansını ortadan kaldırmış olursunuz.

3- Bisikletinizi kilitlerken zinciri gevşek bırakmadan olabildiğince gergin bir şekilde kilitlemeye çalışın. (Zincir uzun gelirse gerekirse gövdeye iki kere dolayın) çünkü gevşek kalırsa bisiklet zincirini kıvırarak baklaları koparabilirler.

4- Bu tip zincirler yandan gelen kesme doğrultusundaki kuvvetlere dayanamayabilirler, Mümkünse kaliteli zincir yada motorsiklet zinciri kullanın.

5- Yüksek kalite de üretilmiş asma kilitleri tercih edin. Biz elimizde olmadığı için standart bir kilit kullandık, ama lamine çelik levhalardan üretilmiş bir asma kilit kullanmak en doğru tercih olacaktır.

6- Projeyi gerçekleştirecek arkadaşlar için, bisikletiniz çalınırsa mesuliyet kabul etmiyoruz bunuda belirtelim.

Yukarıda belirttiğimiz notlar doğrultusunda dikkatli olursanız, bu kilit hayal ettiğinizden de sağlam olacaktır. 

Yorumlar doğrultusunda kilit ile ilgili bir kırılma testi gerçekleştirdik. Bu teste aşağıdaki videomuzdan ulaşabilirsinz.


İhtiyaç Listesi : Eski bisiklet zinciri, asma kilit, hortum, kumaş, çekiç, pense, iri çivi, iğne, iplik

Bir cevap yazın