Eski CD, Disket sürücü, yazıcı motorlarından rüzgar türbini yapımı

Eskimiş, arızalı CDrom, Dvdrom yada disket sürücülerin motorlarını kullanarak küçük çaplı kullanılabilecek rüzgar türbini yapımı

Bilgisayar ile uzun süre uğraşanlar bir gün mutlaka bozuk cd – dvd sürücüler yada eski disket sürücüler yada ölmüş yazıcılar ile karşılaşırlar. Hiçbir işe yaramayacak olan bu bozuk sürücüleri değerlendirmenin belki de tek yolu onları parçalarına ayırarak farklı elektrik elektronik projeler için kullanmaktır. Bu sitedeki proje ile bu eski sürücülerin motorlarını rüzgar türbini şekline sokarak değerlendirebileceksiniz.Bu projede yapılan elektronik devre ile Pil şarj edilebileceği gösterilmiş, fakat farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Proje için gerekli olanlar;
    * Disket sürücü, cd, dvd sürücü yada yazıcının içindeki step motor,
    * 25mm PVC boru, yaklaşık 200mm uzunluğunda,
    * 90mm PVC boru, yaklaşık 350mm uzunluğunda,
    * 4 tane 3mm çapında ve 30mm uzunluğunda vida,
    * 200 * 150mm genişliğinde 3-4 mm kalınlığında tahta parçası yada hafif olduğunu düşündüğünüz bir levha,
    * Motoru pvc boruya sabitlemek için metal kelepçe,
    * 2 tane AA pili alacak uygun pil yuvası ve kabloları,
    * devre elemanlarını üzerine monte edeceğimiz delikli kart,
    * 2 tam dalga doğrultucusu,
    * 47uF 63volt kondansatör,
    * 10ohm 5 watt direnç
    * Kablo


Aşağıdaki fotoğraf 5.25″ lik çok eski bir disket sürücünün içi gözükmekte. Kullanacağımız step motor işaretlenmiş.


Disket sürücünün içerisinden çıkan motor aşağıdaki gibi. Kare şeklinde olması montaj açısından kolaylık sağlıyor. Bu motorun ucundaki metal kısmı çıkartıp üzerine pervaneyi monte etmek için 2 tane vida deliği açmalıyız. Bu metal parçayı çıkarmak için metal parçayı yüksek ısıda ısıtıp, içteki mili de soğuk tutmamız lazım.


Daha sonra motorun ucundaki metali çıkartıp üzerine 2 adet delik açıyoruz. Bu deliklerin simetrik ve aynı çaplarda olmasına dikkat ediyoruz.

Sonrasında 90mm çapında ve 35 cm uzunluğudaki pvc borudan aşağıdaki gibi 4de1 lik kısmını kesip çıkartıyoruz.


Kestiğimiz bu 4de1 lik kısmı üzerinde tam olarak orta kısmına gelecek şekilde 2 adet delik deliyoruz. Bu delikler botorun ucundaki metal üzerinde açtığımız delikler ile aynı ölçü ve yerlerde olmalı, çünkü birbiri üzerine monte edilecek !
Kestiğimiz bu 4de1 lik pvc parçasına aşağıdaki şekildeki gibi pervane şeklinde kesiyoruz.


Pervanemizi de hazırladıktan sonra sıra bunları taşıyacak elemanların yapımına.

Öncelikle bu step motorumuzu aşağıdakine benzer ölçülerde kestiğimiz pcv borunun üzerine monte edeceğiz. Bu pvc nin kesimi size kalmış, istediğiniz gibi kesebilirsiniz.Bu pvc nin üzerine metal kelepçe ile step motorumuzu monte ediyoruz.


Sonrasında ise üzerine motoru bağladığımız bu pvc yi tahta levhamız üzerine monte ediyoruz.


Üstteki resimden görüldüğü gibi tahtanın üzerine elektronik devre ve pilleri içerisine koymak için pil yuvaları görülüyor.

Bu elektronik devre step motordan gelen elektrik akımını toparlayıp pillere iletir. Bu motorda üretilen akım AC yani alternatif akım olup bizim doğrultucuları kullanarak bu akımı elektronik aletlerin kullanabileceği DC yani doğrultulmuş akıma çevirmemiz gerekli.

Bunun için şuna benzer basit bir devre kullanmalıyız.Burada sırası ile 4-5 ve 6 adet çıkışlı step motorlar için kullanılabilecek devreler verilmiş. Motorumuzun 4 çıkışlı olduğunuz düşünürsek, 2 adet doğrultucuyu ve kondansatörü ilk sıradaki gibi bağlıyoruz. Dilersek delikli kart üzerine monte edip lehimleyebiliriz ki bu temiz bir iş çıkarmamızı sağlar. Burada kondansatör akımda oluşabilecek dalgalanmaları önler. Dilerseniz devrenin çıkışında direnci kullanabiliriz. Bu sayede fazla voltaj üretilmesi söz konusu olur ise bunu engellemiş oluruz.


Son olarak da pervanemizi motorumuzun ucundaki metal kısıma uygun 2 adet civata ile bağlıyoruz.


İşlem tamamdır.

Bu proje farklı tasarımlar için de yapılabilir. Yaratıcılık tamamen hayalgücünüzle sınırlı. Kolay gelsin.

Kaynaklar : http://www.thebackshed.com/windmill/assemblyMini1.asp
İhtiyaç Listesi : Proje için gerekli olanlar; * Disket sürücü, cd, dvd sürücü yada yazıcının içindeki step motor, * 25mm PVC boru, yaklaşık 200mm uzunluğunda, * 90mm PVC boru, yaklaşık 350mm uzunluğunda, * 4 tane 3mm çapında ve 30mm uzunluğunda vida, * 200 *

Bir cevap yazın