Ev Yapımı Şaryo

Kısa, uzun metraj film veya klip çeken amatör sinemacılara özel düşük maliyetli şaryo yapımı aşama aşama anlatılmıştır.

Öncelikle amatör film çekmeye çalışan veya bu işlere hevesi olan arkadaşlara, “imkanınız ne olursa olsun sonunda istediğiniz ve hayal ettiğiniz şeyi yapabilirsiniz” diyerek başlamak istiyorum.

Değerli arkadaşlar kameranın düz bir şekilde belirli bir hizada kolayca ilerlemesi için aşağıda şematik resimde gösterildiği gibi bir şaryoya ihtiyacınız olacak.

Kendin Yap, Ev Yapimi Saryo... , www.kendinyapsitesi.com

Şaryoların genel mantığı aynıdır, açılı veya düz tekerlekler raylarla vagon misali ilerletilerek çekimler yapılır.

Kendin Yap, Ev Yapimi Saryo... , www.kendinyapsitesi.com

Görselliği daha iyi olması açısından zamanında bununla ilgili yapım aşaması ve son hali videosu hazırladık, sizlerle paylaşıyoruz.

Aslında aşamalar çok basit burada kısa bir tekrar yapayım videoda fazla belirli olmayabilir.

1. adım – Kamerayı üzerine koyacağımız veya kameramanın üzerinde durabileceği büyüklükle düz bir tahta parçası veya plastik.
2. adım – Bu büyük parçayı mukavemetlendirmek için belirli aralıklara kolon şeklinde bir kaç ek tahta çakıyoruz.
3. adım – Market raf ayaklarını bu tahta boyutunda demir testeresiyle kesiyoruz.
4. adım – Bu raf ayaklarının üzerinde bulunan deliklere tekerlerimizi monte ediyoruz ve L şeklinde kesiti bulunan raf ayaklarına tam orta noktalardan delik açıp büyük tahtaya monte ediyoruz.
5. adım – Doğalgaz veya su borularını düz bir zemine koyarak şaryonun hareketini prova ediyoruz eğer tekerler sorunsuz dönüyorsa problem yok, eğer tıkanıyorsa açılarını, vida sıklığını-bolluğunu değiştirerek tekrar deniyoruz.

Sorusu olan veya anlaşılmayan biryer varsa yardımcı olabilirim.
Şimdiden kolay gelsin, yapan arkadaşların çalışmalarını görmeyi arzu ederim biliyorum ki bizim yaptığımızdan daha güzel bir iş çıkaraksınız.

İhtiyaç Listesi : Çekiç, Çivi, Şaryo esas malzemesi tahta veya plastik düz bir blok, demir testeresi, en az 12 adet içi dolu küçük tekerlek, market raf ayakları, doğalgaz veya su borusu, sabır 🙂

Bir cevap yazın