Gece önümüzü aydınlatan terlik yapımı

Gece önümüzü aydınlatan kullanışlı bir proje. Bu terlik ile karanlıkta evin içerisinde rahatlıkla dolaşabileceksiniz.

Gece kalkınca yatağımızın dibindeki terliklerimizi giyiyoruz ve karanlık sensörü sayesinde önümüz aydınlanıyor.Gidiyoruz ister terlikle dolaşıyoruz ister gidip ışığı açıyoruz, çünkü karanlık sensörü sayesinde ışık açıkken aydınlatma çalışmayacaktır. Peki gece nolucak? Terliğin altına yerleştireceğimiz bir switch ile devreyi açıp kapatıcaz yani terliği giydiğimizde switch basıcak ve devre çalışacak karanlığı algılarsa aydınlatmaları çalıştıracak.

-Ben bir terlik yapımını anlattım siz ikisinide yapın çünkü bir terlik havaya kalktığında switch boşta kalacağı için yürürken sorun olur. 2 terli yaparsanız biri havadayken diğeri yanar.

Başlayalım 🙂 Şemada anahtar yok, siz pilin + ucundan giden kabloya switchi takın ben – ye takmışım.

Malzemeler: (BİR TERLİK İÇİN)
LDR4 adet beyaz parlak led BC547 ya da 546100 OHM switch 9V pil 9V pil jakı Kablo, yapıştırıcı, lehim

DEVRE: Gece önümüzü aydinlatan terlik : www.KendinYapSitesi.com

– Beyaz ledleri 2 şerli olarka paralel bağlıyoruz yani elimizde 2 tane paralel bağlı 2li led ler olucak sonra bunlarıda kablo ile paralel bağlıyoruz. Yani kısaca devredi ledin yerine bağlıyalım sonra benim kullandığım terliğiyle siz kullandığınız terliğe göre tasarım yaparsınız:) Tavşanın gözlerinden 2 şerli ledleri çıkarttım alnınada ldr yi yerleştirdim ve pil jakını ordan çıkarttım. Orayı yararak her şeyi yaptığımdan ve pili oraya koyucağımızdan oraya bir fermuar dikiyoruz yada normal dikiyoruz. Çünkü pil bitince pili değiştiricez.

 : www.KendinYapSitesi.com

– Terliğin yanından biyer açarak devreye anahtar olarak koyacağımız switchin kablosunu terliğin arka tarafına götürüyoruz.

 : www.KendinYapSitesi.com

– Kabloları terliğin arkasından çıkarttım ve switchi ucuna takıtm bu sayede switch basıldığında devre çalışıcak. siz normal terlik kullandıysanız terlik tabanını kullanabilirsiniz. Benimki pamuk dolu olduğundan switch yerleşimi için köpük kullandım.

 : www.KendinYapSitesi.com

-Resimde kabloların switchin hangi uçlarında olduğu görülüyor.

 : www.KendinYapSitesi.com

– Pili yerleştirip boşluğu dikiyoruz. Ben dikmiyorum 😀 Siz güzel görünüm isterseniz dikin.

 : www.KendinYapSitesi.com

 : www.KendinYapSitesi.com

Kamera çözünürlüğü çok düşük olduğundan (320×240) aydınlattığı yerler gözükmüyor ayrıca ne kadar ışığı kapatsamda gündüz çekimidir.
İhtiyaç Listesi : LDR, BC547 yada BC546, 100 OHM, SWİTCH, 9V PİL VE JAKI, KABLO, SİLİKON, LEHİM

Bir cevap yazın