Güneş panelli şarj aleti yapımı

Güneş enerjisini kullanarak şarj eden şarj aletlerinin çeşitliliği ve yaygınlığı her geçen gün artmakta. Bu şarj aletleri solar panelleri ile güneş ten gelen fotonları elektrik enerjisine dönüştürerek ilgili devreye doğrultulmuş akım olarak verirler.

Bu projede en basit hali ile güneş panelli şarj aletinin nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

Gerekli bileşenler;
Pil tutucu,
Delikli kart
100 Ohm luk direnç
3,2 volt, 10000mcd lik 20 mAh lık LED lamba
1N5817 diyod
Kablolar,
Maksimum, 3 V, 150 mAh lık Güneş paneli,
Bu güneş panelli şarj aletinin elektronik devre şeması şu şekilde olmalıdır.Bu devreye göre gerekli bileşenleri delikli kart üzerine dizerek şarj aletimizi yapıyoruz.Şarj aletimiz hazırdır.

Gelelim çalışma mantığına; Güneş panelinden (şu günlerde sık sık solar panel kelimesi kullanılmakta, Biz Türkçesini kullanıyoruz.) gelen akım maksimum 150 mAhlık ve 3 V luk.
Bu gelen akımı pilin + kutbuna iletmemiz gerekli. Bu akımı + kutba iletirken araya güneş panelinden -> pil doğrultusunda çalışacak bir diyod yerleştirmek gerekir. Diyod akımı tek bir yönde geçireceği için güneş panelinden gelen akımı pile iletir, fakat pilden gelebilecek akımı güneş paneline iletmez. Örneğin geceleri güneş panelleri çalışmaz iken pil in deşarj olmasını ve güneş panelinin zarar görmesini önler.
Üstteki resim de kırmızı kablo güneş panelinin + kutbudur.


Bu proje de kullanılan güneş panelinin verebileceği maksimum akım 150 mAh idi. Buna göre 2700 mAh lık bir kalem pili 2700/150 den 18 saatte tam şarj edebiliriz.

Eğer birden fazla kalem pili 18 saatte tam şarj etmek istiyorsak, 2 adet güneş panelini birbirine seri bağlamamız gerekmektedir. Aynı zamanda pilleri de seri bağlamamız gerekmektedir.

Eğer bir adet kalem pili 18 saatten daha kısa sürede şarj etmek istiyorsak o zaman da güneş panellerini birbirine paralel bağlamamız gerekir. 2 adet güneş panelini paralel bağlayarak oluşturacağımız devrenin şarj etme süresi yarıya yani 9 saate inecektir.

Bir cevap yazın