Hava ısıtıcı güneş paneli yapımı

Çok kolay ve etkili bir sıcak hava paneli yapımı daha.

Sitede daha önce de pasif hava ısıtması ile ilgili bir proje den sonra sizlere fikir vermesi açısından diğer başka bir güzel proje daha.

Bu sistemlerin çalışma mantığı çok basit;
Isınan hava yükselir ve bu en yüksek noktadaki en sıcak havayı da evin içerisine fan yardımı ile yönlendiririz.


Bu proje ile yapılan sistemden elde edilen sıcaklık, 124 Fahrenhayt yani yaklaşık 51-52 C derece olarak ölçülmüş.


Bu projede bahsigeçen ısı paneli aşağıda yer almaktadır. Bu panel tahtadan (ki sizin isteğinize göre metal den de oluşabilir.) yapılmış, ve ısınan havanın siyah yüzey üzerinde daha çok yol katetmesi ve daha çok ısınması için yatay bir yol yapılmış. Isınan hava bu labirent gibi yoldan giderek yukarı doğru çıkmakta ve daha da ısınmakta. En son da aşağıdaki resimden görüleceği üzere üst kısımdaki delikten bu sıcak hava dışarı çıkmakta.
Evin güneş gören kısmına yerleştirilmiş bu panelin arkasına bir delik açılmış ve bu deliğin içerisine yerleştirilen fan ile evin içerisine ısı verilmekte.


Bu proje evinizin kullanmadığınız kapısı, penceresi gibi parçalarla yapılabilir. bundan dolayı oldukça çevreci bir proje. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, siyah zemin elde etmek için kullanılabiliecek boyanın sağlıklı olması, sıcağa karşı dayanımının iyi olması. Zira bu boya eğer sıcakla beraber uçarsa oda içerisindeki kişiler için kısa ada uzun dönemde tehlike yaratabilir.


Kaynaklar : http://www.builditsolar.com/Projects/SpaceHeating/Tim/SolarAirHeater.htm
İhtiyaç Listesi : Kullanılmayan kapı, pencere veya çerçeveler, cam, siyah boya, ısı transferi için fan

Bir cevap yazın