İç lastik (şamrel) kullanarak güneş fırını yapımı

Arabaların iç lastiklerini(şamrel) kullanarak güneş ışınlarından faydalanarak ısı elde edebileceğimiz güneş fırını yapımı

Öncelikle projesinin yayınlanmasına izin veren http://alternatifyasam.blogspot.com  yazarlarından Murat Ünel e teşekkür ederiz.
Sitesinde önemli ve güzel şeylere yer vermekte, sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Proje ile amaçlanan pratik bir şekilde güneşin ısısından faydalanarak güneş fırını yapmak.
Gerek duyulan şeyler; 1 adet şişirilmiş oto iç lastiği (şamrel), alt kısım için tercihen koyu, siyah renklerde düz panel (tahta yada metal olabilir), üst kısım için ise iç lastiğin üzerini kapatacak ölçüde cam.

Bu güneş fırınının yapımı gayet kolay; Alta düz panelimiz yerleştirip, onun üzerine şişirilmiş oto lastiğimizi koyuyoruz. Oto lastiğinin üzerine ise cam ı koyduğumuz zaman fırınımız hazır.Fotoğraftan görüldüğü üzere “domatesleri daha hızlı kurutabilirmiyim?” sorusuna karşılık denenmiş bir proje. Bu güneş fırını ile 68 Derecelik bir sıcaklık elde edilmiş, bu bazı yemekleri pişirmek için yeterli olabilir.
Sakıncalı bir nokta ise şu olmuş; Fırının içerisinde kalan yiyecekler ne yazıkki doğal olarak lastik gibi kokmakta. Bu da tabii bu fırının tercih edilmemesi için en büyük neden.
Projenin (+) ları; basit bir düzenekle yaklaşık 70 derecelik bir sıcaklığa ulaşılmış, bu sıcaklık daha da arttırılabilir.
projenin (-) si ise; dediğimiz gibi lastik kokusunun yiyeceklere sinmesi.


Burada dikkat edilmesi gereken şey lastiği çok şişirmemek, çünkü güneş ışınları ile ısınan lastiğimiz zaten biraz daha şişecektir. Bundan dolayı çok şişirmemekte fayda var.


Kendinyapsitesi.com un notu: Proje geliştirilmeye açık bir proje, yol göstermesi bakımından önemli, basit bir düzenekle 70 derecelik sıcaklık elde edilmiş, yemek pişirmek için kullanılmasa bile su tesisatını ısıtma konusunda kullanılabilir bir yöntem olabilir.
Ayrıca yine bu düzenek kullanılarak tuzlu yada pis suyu buharlaştırma yöntemi ile temiz su elde edilebilir.

Kaynaklar : http://alternatifyasam.blogspot.com/2009/08/lastik-ocag-denemesi.html
İhtiyaç Listesi : 1 adet şişirilmiş oto iç lastiği (şamrel), alt kısım için tercihen koyu, siyah renklerde düz panel (tahta yada metal olabilir), üst kısım için ise iç lastiğin üzerini kapatacak ölçüde cam.

Bir cevap yazın